Реєстрація нерезидентів платниками податку на прибуток: топ-7 особливостей

Окремі нерезиденти уже стали на облік в податкових органах і зареєстровані в якості платників податку на прибуток підприємств згідно з вимогами чинного законодавства. В зв’зяку з цим у ДПС роз’яснили актуальні запитання щодо реєстрації та оподаткування.

1. У зв’язку зі скасуванням відповідної реєстрації для постійного представництва не виникає проблем із застосуванням положень Податкового кодексу України, які розглядають постійне представництво як окремого платника податку на прибуток підприємств. Іноземні компанії вже реєструються як платники податку на прибуток. Для цього іноземна компанія подає до контролюючого органу заяву за формою № 1-ОПП (із зазначенням підстав для взяття на облік). До такої заяви додаються документи, перелік яких визначений у пункті 64.5 статті 64 ПКУ. Всім іноземним компаніям при взятті на облік в контролюючих органах надається податковий номер, яким є реєстраційний (обліковий) 9-значний номер. Іноземній компанії видається довідка про взяття на облік за формою  № 34- ОПП.

2. Наказ Міністерства фінансів України від 08.02.2021 № 62 «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів» – наразі на державній реєстрації в Мін’юсті. Водночас ПКУ прямо визначені і підстави, і перелік документів, які подаються для взяття на облік. Тому до набрання чинності змінами слід керуватися нормами пункту 64.5 статті 64 ПКУ і Порядком обліку платників податків і зборів в частині, яка не суперечить ПКУ.

3. Нерезиденти, діяльність яких в Україні не створює постійне представництво, не повинні реєструватися платниками податку на прибуток підприємств.

4. Нерезидент як новий платник податку на прибуток підприємств буде вважатися правонаступником його постійного представництва щодо податкових активів та зобов’язань, сформованих у попередніх звітних періодах.

5. Зняття з обліку постійного представництва як платника податку на прибуток і відповідна реєстрація відповідного нерезидента не призводить до проведення податкової перевірки такого представництва та/або нерезидента.

6. Нерезидент, зареєстрований платником податку на прибуток підприємств, не повинен готувати окрему фінансову звітність для цілей цього податку, окрім фінансової звітності його постійного представництва.

7. Якщо постійне представництво нерезидента подавало квартальну звітність з податку на прибуток підприємств у 2020 році, такий нерезидент повинен продовжувати подавати квартальну звітність у 2021 році, якщо річний дохід постійного представництва за 2020 рік перевищує 40 млн гривень.

У разі виникнення питань нерезиденти / постійні представництва  можуть звернутися  до ДПІ (ЦОП) за місцем своєї реєстрації, де їм буде надана кваліфікована допомога (адреси та контакти можна знайти на вебсайті ДПС).