Рішення Апеляційної палати ВАКС не підлягають оскарженню в касаційному порядку

КАС ВС висловив правову позицію, що рішення Апеляційної палати ВАКС не підлягають оскарженню в касаційному порядку. Про це йдеться в ухвалі Верховного Суду від 5 січня 2023 року у справі № 991/5572/22 (адміністративне провадження № К/990/36242/22).

Адвокат, діючи в інтересах кількох осіб, звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зі скаргою на ухвалу Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, якою відмовлено у відкритті провадження за його (адвоката) апеляційною скаргою.

Ця апеляційна скарга була подана на рішення Вищого антикорупційного суду, згідно з яким до товариств з обмеженою відповідальністю «Танталіт», «Дом Лесника» і трьох фізичних осіб застосовано санкції, передбачені п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», а саме стягнуто в дохід держави активи (рухоме, нерухоме майно, кошти).

Адвокат оскаржила це рішення в інтересах своїх клієнтів – осіб, які не брали участі в справі, але, на їхнє переконання, суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки.

Апеляційна палата ВАКС мотивувала своє рішення про відмову у відкритті апеляційного провадження за скаргою тим, що ці особи відповідно до ч. 8 ст. 283-1 КАС України  не мають права на подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті касаційного провадження з огляду на те, що постанова Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення та не підлягає оскарженню в касаційному порядку (абз. 7 ч. 8 ст. 283-1 КАС України). Суд також висловив правову позицію, що положеннями ст. 283-1 КАС України не передбачено можливості оскарження ухвал Апеляційної палати ВАКС в касаційному порядку.

Водночас колегія суддів вважає, що АП ВАКС обґрунтовано відмовила у відкритті апеляційного провадження в цій справі з огляду на таке.

У ч. 1 ст. 293 КАС України вказано, що особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Разом з тим у справах про застосування санкцій передбачені особливості провадження, які регулюються іншими приписами, а саме ст. 283-1 КАС України. У ній визначено і коло осіб, на яких вона поширюється. Тому при вирішенні питання про наявність права на апеляційне оскарження застосуванню підлягає ч. 8 цієї статті, у якій встановлено, що апеляційна скарга на рішення ВАКС може бути подана саме стороною до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом п’яти днів з дня його проголошення. А сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач (ч. 1 ст. 46 КАС України).

Оскільки заявники та їхній адвокат не були стороною в адміністративній справі № 991/5572/22, вони, відповідно до вказаних положень, не мають права на подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції.