Роботодавець зможе обрати механізм підтримки працівників з інвалідністю

В парламенті доопрацьовано та готується до розгляду законопроект № 5344-д про внесення змін щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю.

Робота над цим законопроектом триває з червня 2021 року, аби забезпечити на належному рівні, з урахуванням досвіду країн ЄС, реалізацію особами з інвалідністю свого права на працю. Наразі це особливо актуально, адже війна призводить до повної або часткової втрати функціоналу як цивільних громадян, так і військовослужбовців. Тому необхідні належним чином облаштовані робочі місця, що враховують особливості такого стану людини.

Наразі в чинному законодавстві відсутні стимули для роботодавців працевлаштовувати осіб з інвалідністю. Натомість існує неефективна система штрафів роботодавців за незабезпечення виконання 4%-ї квоти робочих місць для відповідної категорії громадян. Роботодавці часто обирають сплатити штраф, аніж облаштувати робоче місце для людини з інвалідністю та найняти її на роботу.

Законопроект № 5344-д передбачає працевлаштування громадян в органи державної влади, комунальних установ і організацій. За потреби, людина з інвалідністю буде забезпечена на роботі соціальним супроводом (персональний асистент, переклад жестовою мовою тощо).

Крім того, законопроект передбачає збільшення кількості цільових надходжень на соціальний захист людей з інвалідністю. Роботодавцю пропонуватимуться альтернативні механізми підтримки людей з інвалідністю (на вибір):

  • облаштовувати робочі місця для осіб з інвалідністю;
  • сплатити цільовий внесок на підтримку їх працевлаштування до спецфонду держбюджету (кошти якого будуть цільово витрачатися);
  • придбати продукцію/послугу, виготовлену соцпідприємствами або підприємствами із захищеною зайнятістю (більшість штатних працівників яких мають інвалідність).

Кошти цільового фонду соціального захисту осіб з інвалідністю скеровуватимуться також і на фінансування витрат на їх навчання.

При цьому розширюються категорії підприємств, які можуть користуватися фінансовою підтримкою від держави, наприклад, підприємства захищеного працевлаштування, які матимуть на меті не отримання прибутку, а забезпечення роботою осіб з важкими формами функціональних обмежень.

Проект також передбачає регулярну звітність про сплачені суми до цільового фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, кількість створених робочих місць та кількість працевлаштованих громадян.

Особи з інвалідністю та організації, що їх представляють, мають активно залучатися до процесів ухвалення рішень щодо стратегій і програм, зокрема тих, які безпосередньо їх стосуються, – йдеться в законопроекті.