Розрахунок банківською карткою за товар, придбаний в Інтернеті, потребує застосування РРО

Документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів (ЕПЗ, тобто банківська картка) та інші документи, що застосовуються в платіжних системах для платіжних операцій з використанням ЕПЗ, можуть бути в паперовій та/або електронній формі.

Це встановлено розділом VII Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням (постанова НБУ від 05.11.2014 № 705).

Під час здійснення операцій з використанням ЕПЗ у сфері електронної комерції та системах дистанційного обслуговування дозволяється формування в електронній формі документа за операцією з використанням ЕПЗ за умови доставки його користувачу. Документи за операціями з використанням ЕПЗ мають статус первинного документа та можуть бути використані під час урегулювання спірних питань.

Водночас, згідно з роз’ясненнями НБУ (лист від 28.11.2019 №57-0007/62082) квитанція, отримана при здійсненні розрахунку за допомогою ЕПЗ, не є розрахунковим документом у розумінні Закону № 256/95 про РРО  та не підтверджує факт продажу товару (отримання послуги), а лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ.

Отже, якщо споживач, використовуючи мережу Інтернет, замовив товар (послугу), і розрахунок за товар (послугу) було здійснено із застосуванням ЕПЗ за допомогою платіжних систем (інтернет-еквайринг) чи платіжних терміналів, такі операції здійснюються із обов’язковим застосуванням РРО продавцем товару (надавачем послуги) та видачею споживачу розрахункового документа встановленої форми (чек з РРО).

Ці норми поширюються на всіх юридичних осіб та ФОП, які відносяться відповідно до вимог Податкового кодексу України до груп платників єдиного податку, яким передбачено обов’язкове застосування РРО.

На це звернуло увагу Головне управління ДПС у м. Києві.