Брокерську діяльність у сфері нерухомості планують узаконити

Робочою групою при ФДМУ розроблено законопроект «Про брокерську діяльність у сфері нерухомості» – з метою формування дієвої системи державного та громадського регулювання цієї діяльності.

Законопроектом визначені чіткі критерії професійної діяльності на ринку нерухомості та створено правові умови для провадження діяльності організацій, які забезпечуютьсупроводження операцій купівлі-продажу (міни) та оренди нерухомості – ріелторів (брокерів з нерухомості).

Зазначимо, що на сьогодні відсутнє будь-яке законодавче регулюванняцієї сфери діяльності, відсутня єдина нормативно-правова база, яка б встановлювала загальні правила, не визначено правових наслідків за порушення законодавства.

В положеннях законопроекту йдеться про наступне:

– назва законопроекту – саме «Про брокерську діяльність у сфері нерухомості», оскільки термін «ріелтор» в правовому полі України не може бути застосований, оскільки такий термін є зареєстрованою торговою маркою, яка належить Національній Асоціації Ріелторів США;

– встановлюються прості правила провадження брокерської діяльності у сфері нерухомості;

– визначаються права учасників ринку нерухомості та їх обов’язків;

– встановлюється необхідність підтримувати рівень кваліфікації брокерами з нерухомості та агентами з нерухомості;

– розмежовано державне та громадське регулювання брокерської діяльності в сфері нерухомості, запровадження саморегулівних організацій брокерів з нерухомості та агентів з нерухомості.

Провадити брокерську діяльність у сфері нерухомості може виключно суб’єкт брокерської діяльності. З метою набуття такого статусу суб’єкт господарювання має відповідати трьом основним критеріям:

– мати в штаті хоча б одного брокера з нерухомості або здійснювати діяльність як ФОП;
– отримати свідоцтво на право зайняття брокерською діяльністю в сфері нерухомості (видаватимуться ФДМУ);
– бути внесеним до Державного реєстру брокерів з нерухомості та суб’єктів брокерської діяльності.

Фізособа, яка планує працювати агентом з нерухомості, повинна пройти короткострокове навчання та кожні 3 роки підтверджувати кваліфікацію брокера з нерухомості шляхом складання кваліфікаційного іспиту. Контроль за діяльністю суб’єктів брокерської діяльності та брокерів з нерухомості здійснюватиметься Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією. ФДМУ як державний регулятор забезпечуватиме реалізацію прийнятих рішень.

За порушення брокером з нерухомості та (або) суб’єктом брокерської діяльності законодавства з питань брокерської діяльності до зазначених учасників ринку нерухомості можуть бути застосовані дисциплінарні стягнення: зупинення дії кваліфікаційного сертифіката брокера з нерухомості, позачергове підтвердження кваліфікації, проходження навчання та анулювання дозвільного документу.

Також законопроект містить положення, які визначають правові засади для взаємодії брокерів з нерухомості (ріелторів) із суб’єктами господарювання, які спеціалізуються на розміщенні в Інтернеті інформації про купівлю-продаж (оренду, найм) нерухомості. Зазначені положення забезпечать чистоту та прозорість таких оголошень.