Ринок землі відкрито – що змінюється з 01.07.2021

01 липня 2021 року набув чинності Закон України № 552-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який запускає ринок  землі сільськогосподарського призначення в Україні.

Закон запроваджує поетапне скасування діючої заборони на відчуження земельних ділянок с/г призначення приватної власності із низкою обмежень, що в основному зводяться до обмеження їх набуття певними суб’єктами, а також обмеження концентрації землі до певної площі в «одні руки».

Із 1.07.2021 по 31.12.2023 дозволено обіг земель виключно між громадянами України, відчуження с/г земель приватної власності дозволяється з розрахунку не більше 100 га в «одні руки» (10 000 га з 1 січня 2024 року);

Договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.

Документи, які потрібно буде подати нотаріусу:

  • документи, які підтверджують їх особу і громадянство України,
  • державний акт на право власності на землю, договір, свідоцтво про право на спадщину або інший документ, що підтверджує право власності,
  • документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки,
  • відомості та документи про перебування набувача у шлюбі,
  • відомості про набуття землі сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя.

Нотаріус як суб’єкт первинного фінмоніторингу має право витребувати у потенційного покупця відомості та документи, що підтверджують джерела походження коштів для придбання землі.

Необхідно буде сплатити ПДФО 5% від ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, та військовий збір  1,5%.

Ціна не може бути нижчою за оціночну вартість землі, розрахованої уповноваженим органом. До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок с/г призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.