Самовільна вирубка лісів: хто несе відповідальність?

Цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а й постійні лісокористувачі.

З таким висновком Господарського суду Тернопільської області погодився і суд апеляційної інстанції у справі № 921/347/22.

Так, Господарський суд Тернопільської області задовольнив позов Заступника керівника районної прокуратури в особі Державної екологічної інспекції та сільської ради до Державного агропромислового підприємства (постійного лісокористувача) про відшкодування шкоди в сумі понад 368 тис. грн, завданої навколишньому середовищу, внаслідок незаконної порубки дерев.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що організація і забезпечення охорони та захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів. Порушення вимог, щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів, є підставою для покладення на постійного лісокористувача цивільно-правової відповідальності.

При цьому, не важливо, хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках лісу, наданих у постійне користування, оскільки визначальним є факт порушення постійним лісокористувачем встановлених правил лісокористування, що спричинило завдання державі збитків внаслідок незаконної рубки дерев третіми особами на підконтрольній постійному лісокористувачу ділянці лісу.

Переглядаючи рішення місцевого господарського суду у цій справі, апеляційний господарський суд залишив його без змін. Колегія суддів погодилась з висновком суду першої інстанції про те, що цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а й постійні лісокористувачі, вина яких полягає у протиправній бездіяльності у вигляді невчинення дій щодо забезпечення охорони та збереження лісу від незаконних рубок на підвідомчих їм ділянках із земель лісового фонду, що має наслідком самовільну рубку (пошкодження) лісових насаджень третіми (невстановленими) особами. При цьому зауважила, що лісокористувач є не потерпілою, а навпаки, відповідальною особою за шкоду, завдану внаслідок незаконної порубки лісу, перед державою як власником лісових ресурсів.

З рішення Господарського суду Тернопільської області від 26.01.2023 та постановою Західного апеляційного господарського суду від 19.04.2023 (04.05.2023) у справі №921/347/22 можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень.