СБУ повідомила про підозру Фірташу і топменеджерам його компаній у завданні збитків на 18 мільярдів

Служба безпеки та Бюро економічної безпеки повідомили про підозру олігарху Дмитру Фірташу та восьми топменеджерам його компаній.

Про це повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на джерела в СБУ та БЕБ.

За даними джерел, від ранку проходять обшуки у керівників фірм Фірташа “РГК”, “Йе Енергія” та облгазів.

Пізніше в СБУ підтвердили цю інформацію. За даними судово-економічної експертизи, лише протягом 2021 року незаконна схема завдала державі збитків у понад 4,2 млрд грн. Водночас загальна сума шкоди, за попередніми оцінками, впродвож 2016-2022 років може становити понад 18 млрд грн.

За матеріалами слідства, посадовці “облгазів Фірташа” розкрадали понад 70% коштів, які передбачалися на закупівлю блакитного палива.

“Схема полягала у тому, що облгази, підконтрольні Фірташу, “купували” паливо у підконтрольної йому ж компанії. Але в реальності отримували не більше 30% від проплаченого обсягу газу.

Дефіцит, який утворювався через цю махінацію, покривали за рахунок блакитного палива, що знаходилось у державній власності – облгази просто відбирали “недоотримане” паливо із газотранспортної системи України”, – йдеться у повідомленні.

СБУ повідомила про підозру Фірташу і топменеджерам його компаній у завданні збитків на 18 мільярдів 01

При цьому державі за це майже не платили, посилаючись на “відсутність коштів”, наголошують в СБУ. За наявними даними, облгази Фірташа сплатили державному оператору української ГТС в середньому 30% від загальної вартості відібраного газу.

Після того фігуранти виводили гроші у тінь через мережу підконтрольних олігарху комерційних структур.

На підставі зібраних доказів Фірташу, двом керівникам ТОВ “РГК”, керівнику ТОВ “Йе Енергія” і п’ятьом очільникам облгазів повідомлено про підозру за ч.3 ст.27, ч.5 ст.191 та ч.3 ст.27, ч.3 ст.209 Кримінального кодексу України – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах організованою групою, легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом.

Із них – п’ятьом фігурантам підозри повідомлено заочно, оскільки вони переховуються за кордоном. Наразі вирішується питання щодо оголошення їх у міжнародний розшук.