Що передбачає Закон про викривачів корупції?

Закон “Про внесення змін до Закону України “Про запобігання корупції” щодо викривачів корупції”, прийнятий парламентом 17 жовтня (президентський законопроект), передбачає низку новацій.

Повідомлення про корупційні злочини можна буде подавати анонімно. Такі сигнали підлягають розгляду, якщо вони стосуються конкретної людини, а також містять дані, які можуть бути перевірені.

НАБУ, Національне агентство щодо запобігання корупції, а також інші антикорупційні органи і органи місцевої влади повинні будуть створити захищені анонімні канали зв’язку для викривачів: онлайн, телефонні гарячі лінії тощо.

Уповноважені органи зобов’язані протягом не більш 15 днів з дня отримання повідомлення про корупцію перевірити його (може бути продовжено до 30 днів). Викривачу надається детальна письмова відповідь з результатами перевірки.

Закон гарантує право викривачів на винагороду. Така винагорода виплачується, якщо хабар або нанесений державі збиток у 5000 і більше разів перевищують прожитковий мінімум для працездатних осіб, тобто перевищує 10 млн гривень.

В такому випадку розмір винагороди визначає суд в межах 10% від хабара або завданої шкоди, але винагорода не може перевищувати 3000 мінімальних заробітних плат – 12,5 млн гривень.

Викривачі зможуть претендувати на грошову винагороду лише після того, як справу завершать розглядати в суді. Рішення суду стане запобіжником від фіктивних викривачів і спроб заробити на винагородах. 

Закон також допускає розподіл винагороди, якщо інформацію подали кілька викривачів. У такому випадку суми будуть розподілятися в залежності від важливості представлених даних.

Винагорода не виплачується тим, хто повідомив про корупцію в рамках угоди зі слідством і хто є учасником такого злочину. Також виплати не отримають ті, хто скористався опцією викривача, маючи можливість повідомити про корупцію офіційно в рамках службових повноважень.

Закон звільняє викривачів корупції від юридичної відповідальності за повідомлення про можливі факти корупції. Крім того, такі повідомлення не можуть розглядатися як порушення конфіденційності, передбаченої трудовим договором або контрактом.

Викривачі та їх близькі можуть розраховувати на захист з боку держави, якщо їх життю або майну після повідомлення про корупцію загрожує небезпека. Для захисту своїх прав вони зможуть скористатися усіма видами послуг в рамках безоплатної вторинної правової допомоги або залучити адвоката самостійно. При цьому викривач може розраховувати на допомогу НАЗК в судових процесах.

Закон набуває чинності з 1 січня 2020 року.

Читайте також: Рада уточнила підсудність Вищого антикорупційного суду