Що змінилося з цифровізацією будівельної сфери?

Будівельна сфера  — одна з перших, у якій Мінцифра почала цифрову трансформацію. Минулого року створили Єдину державну електронну систему у сфері будівництва, яка мінімізує корупційні ризики, автоматизує процеси та створює умови для якісного нагляду і контролю за будівництвом в Україні. Потенційна економія завдяки цифровізації сфери дорівнює 734 млн грн на рік, розповіли у Мінцифри.

У рамках реформи будівельної сфери ліквідовано одну із найбільш корумпованих організацій — ДАБІ. Більше місяця вже замість неї працює Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ).

За перший місяць діяльності ДІАМ оптимізовано обробку звернень — 99% опрацьовуються інспекторами протягом 24 годин. Раніше терміни обробки заяв не дотримувалися і могли складати тижні, а то й місяці. Система дозволяла самостійно визначати пріоритетність у розгляді заявок. Це призводило до затримок у відповідях та створювало корупційні ризики.

А зараз вже видано сотні дозволів на будівництво та ремонтні роботи шкіл, лікарень, доріг, реставрацію пам’яток архітектури. Опрацьовано 488 дозволів на будівництво, більше 3 тисяч повідомлень про початок будівельних робіт, майже 1.5 тисяч декларацій про готовність об’єкта до експлуатації.

Загалом е-системою будівництва користуються до 20 тисяч користувачів: архітектори, проєктувальники, підрядники. Вже зареєстровано майже 200 тисяч дозвільних документів. Завдяки переведенню усієї документації в режим онлайн можна відслідкувати кожен рух, акт та підпис.  Документи не можна подати заднім числом чи підмінити, бо кожна дія має підкріплюватися кваліфікованим електронним підписом.

Крім того, для користувачів доступні вже 11 будівельних послуг на порталі Дія. Серед яких: дозвіл на виконання будівельних робіт, будівельний паспорт, декларація про готовність об’єкта тощо. Частина послуг повністю автоматизована для того, щоб максимально прибрати корупційну складову з процесу. Відтепер, щоб оформити всі необхідні дозволи, немає потреби ходити кабінетами та збирати купу довідок. Достатньо подати одну заяву за 10 хвилин на порталі Дія і вона автоматично потрапляє на розгляд.

Законопроєкт № 5655, який вже прийнято за основу, дозволить впровадити масштабну цифровізацію процесів у будівництві, мінімізувати паперовий документообіг, впроваджувати ще більше цифрових послу, чітко розмежувати містобудівний контроль та державний містобудівний нагляд і посилити функції органів місцевого самоврядування у процесах будівництва.