Штучний інтелект в судах: для пілотного проекту потрібні зміни до законодавства

Застосування технологій штучного інтелекту в частині прогнозування певного судового рішення надасть змогу значно розвантажити роботу судів та зробити її більш ефективною, вважають у Вищій раді правосуддя.

ВРП на виконання Концепції розвитку штучного інтелекту в Україні, затвердженої урядом минулого року, пропонує запустити пілотний проект на базі одного суду першої
інстанції – щодо автоматизованого розгляду системою із застосуванням ШІ судових справ з розгляду адміністративних правопорушень із формальним складом.

Цей пілотний проект дасть змогу напрацювати практичний матеріал з розгляду найбільш поширених малозначних адміністративних правопорушень (статті 122 та 152-2 КУпАП, правопорушення формальним складом, зафіксовані в автоматичному режимі), що дасть можливість створити уявлення про практику застосування норм права, труднощі у їх судовому тлумаченні, помилки, дасть змогу знизити рівень навантаження суддів.

Наразі реалізація пілотного проекту ШІ в судах, а також удосконалення системи ЄСІТС, потребують внесення змін до законодавства та розробки програмного інструменту. Окрім того, система, що забезпечує ведення діловодства в судах, недостатньо функціональна та потребує модернізації.

На базі ВРП планується створити робочу групу для розробки законодавства в частині можливості використання технологій ШІ передусім для вироблення моделі правового регулювання. Це надасть можливість хоча б у пробному варіанті використовувати технології ШІ в частині прогнозування певного судового рішення. Разом із тим це не стосується проведення аналізу доброчесності рішення, яке ухвалює суддя.

Використання ШІ не означає повну заміну судді під час здійснення правосуддя, наголошують у ВРП. Дуже важливим при використанні ШІ є дотримання фундаментальних принципів, таких як верховенство права, недискримінація, неупередженість, справедливість, безпека тощо.