Сімейні спори під час воєнного стану: аліменти, усиновлення

Сімейні спори під час воєнного стану мають певні особливості, повідомили у ВС.

Щодо аліментів – важлива постанова КЦС ВС від 25 січня 2021 року у справі №  758/10761/13-ц, в якій зроблено висновок, що аліменти з коштів, отриманих із продажу квартири, не сплачуються, оскільки виручення коштів від продажу нерухомого майна, в обмін на передачу покупцеві права власності на зазначене нерухоме майно, не має наслідком отримання доходу платником аліментів, а є грошовим еквівалентом вартості цього майна до його продажу та не вважається видом заробітку (доходу).

Чи стягуються аліменти з грошового забезпечення військовослужбовців? Законом України від 15 березня 2022 року № 2129-ІХ (набув чинності 25 березня 2022 року) внесено зміни: на період воєнного стану на території України припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника, крім, зокрема, рішень про стягнення аліментів.

У постанові КЦС ВС від 26 квітня 2022 року у справі №  520/8264/19 зроблено висновок, що поведінка особи, яка свідомо змінює країну проживання, не бере участі у вихованні дитини, свідчить про її ухилення від виконання батьківських обов’язків у розумінні ст. 164 СК України, і може бути підставою для позбавлення батьківських прав.

Процедура усиновлення не може бути спрощеною під час воєнного стану. Якщо говорити про скасування усиновлення, у постанові від 27 жовтня 2021 року у справі №  204/586/20 КЦС ВС погодився з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій про відмову в задоволенні позову. Зміна поведінки дитини в гірший бік, з приводу чого виникли конфліктні відносини, відбулася не поза волею позивачів, поведінка батьків також вплинула на їхні стосунки з дитиною, а відносини, які виникли між усиновлювачами і дитиною, пов’язані перш за все з конфліктом між ними та ускладнені особливостями перехідного віку дитини.