Слідчі та прокурори зможуть самостійно призначати слідчі дії – законопроект

На розгляд парламенту подано законопроект № 8273 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо надання слідчим та прокурорам права самостійного призначення окремих слідчих дій в ситуаціях, коли такі дії не зачіпають права та свободи інших осіб.

Пропонується встановити, що у випадках, коли у рамках кримінального провадження жодній особі не пред’явлено підозру, експертизи призначається за постановою слідчого або прокурора.

Відповідні зміни до ст.ст. 242, 243 КПК України повинні зберегти потерпілому право самостійного звернення із клопотанням до слідчого судді, що гарантує його права у разі бездіяльності слідчого або прокурора.

На думку автора законопроекту № 8273, призначення експертиз у справах, в яких відсутній підозрюваний, виключно через ухвалу слідчого судді призводить лише до затягування розгляду кримінальних проваджень та надмірного навантаження на слідчих суддів.

Дія законопроекту спрямована:

  • на усунення окремих формальностей у кримінальному проваджені у кримінальному провадженні, які призводять до непомірного навантаження на слідчих суддів, затримують процес розслідування та не несуть жодної корисної функції для захисту прав підозрюваних;
  • спрощення процедури призначення експертизи в справах, в яких нема підозрюваних;
  • розширює процесуальні права слідчого або прокурора.

Згідно проекту експертизи будуть призначатися без судового контролю лише у тих ситуаціях, коли їх призначення є, по суті, безспірним правом сторони обвинувачення та не зачіпає права інших осіб. Процесуальні дії, що порушують права інших осіб (вилучення доказів, примусове отримання зразків, тощо), і надалі будуть проводитися лише за ухвалою слідчого судді.