Як надаються побачення засудженим під час пандемії СOVID-19

Врегульовано порядок надання короткострокових та тривалих побачень засудженим та особам, узятим під варту, які перебувають в установах Державної кримінально-виконавчої служби України. Відповідні зміни внесено до постанови КМУ від 22.07.2020 № 641 у зв’язку із поширенням на території України СOVID-19.

Як пояснили в уряді, пандемія може мати непередбачувані наслідки та призвести до виникнення локальних спалахів СOVID-19 серед засуджених та осіб, узятих під варту, зокрема, через ризик відвідування установ виконання покарань та слідчих ізоляторів особами, які хворіють або можуть бути хворими.

Згідно із прийнятими змінами засудженим надається право на тривалі побачення з близькими родичами за наступних умов:

  • якщо в установах виконання покарань та СІЗО наявні вільні приміщення для ізоляції засуджених;
  • якщо у близьких родичів засудженого на момент побачення відсутні ознаки інфікування COVID-19 та якщо вони мають лабораторно підтверджений негативний результат ПЛР-тесту, який проведено не більше як за 48 годин до дня надання тривалого побачення;
  • якщо близькі родичі, які прибули на побачення, оплатять послуги виїзду працівника медлабораторії до засудженого з метою забору біоматеріалів для проведення ПЛР-тесту.

Після тривалого побачення засуджені протягом 14 діб будуть перебувати в приміщеннях для ізоляції, де їм на 12-й день ізоляції (або за наявності ознак інфікування коронавірусом) обов’язково проводитиметься тест на COVID-19.

Крім того, на період дії карантину в Україні заборонено:

– надання засудженим дозволів на короткочасні виїзди за межі установ виконання покарань;
– відвідування установ виконання покарань та СІЗО об’єднаннями громадян, представниками релігійних та благодійних організацій;
– надання побачень засудженим та особам, узятим під варту, які тримаються в цих установах.

Разом з цим, дозволено:

  • відвідування таких установ працівниками правоохоронних органів, судів, представниками посольств і консульств відповідних держав, співробітниками ООН у справах біженців, а також особами, зазначеними у частині першій статті 24 Кримінально-виконавчого кодексу України та частині п’ятій Закону України «Про попереднє ув’язнення»;
  • побачення із захисниками та адвокатами або іншими фахівцями у галузі права, які за законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи;
  • короткострокові побачення з родичами або іншими особами, які проводяться виключно в закритих умовах (через суцільне розмежувальне скло та переговорний пристрій) та з дотриманням протиепідемічних правил.

Відвідування та побачення мають відбуватися виключно за умови використання такими особами засобів індивідуального захисту (зокрема респіратoрів або захисних масок, що закривають ніс та рот) та відсутності у них на момент побачення ознак інфікування COVID-19.