
Так званий цивільний шлюб (співжиття без офіційної реєстрації) – доволі поширений вид відносин між чоловіком та жінкою. Як у такому випадку вирішуєтьяс питання права на спадщину одного зі співмешканців у разі смерті іншого?
Якщо спадкодавцем був складений заповіт, згідно із яким він добровільно залишає після своєї смерті майно співмешканцю (як повністю, так і в частці), то спадкоємець отримає те майно, яке заповідач вказав у заповіті.
Коли ж заповіту немає або його визнано недійсним, спадкування відбудеться за законом. Цивільним кодексом України визначено чотири черги спадкування за законом:
- 1) діти спадкодавця, подружжя, батьки;
- 2) рідні брати та сестри спадкодавця, бабусі і дідусі;
- 3) рідні дядьки, тітки;
- 4) особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини.
Тобто, цивільний чоловік чи цивільна дружина належать до 4-ї черги спадкування за законом, але лише за умови, що вони разом проживали однією сім’єю не менше 5 років.
Якщо неможливо підтвердити відповідними документами постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, у зв’язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
За інформацією експертів БВПД