Споживча інфляція прискориться, але не найближчим часом, – Мінекономіки

Мінекономіки в своєму звіті констатує, що в січні 2023 року темпи споживчої інфляції залишалися майже на рівні попереднього місяця – 0,8% за місяць (0,7% у грудні 2022 року), при цьому річні темпи суттєво уповільнилися до 26% (26,6% відповідно), – повідомляє finbalance.

За товарною структурою в січні основний внесок в інфляцію в цілому було сформовано зростанням цін:

1) на продукти харчування (на 1,4%, що забезпечило внесок на рівні 0,59 в.п.);
2) у сфері охорони здоров’я (на 1,2%, внесок – 0,08 в.п.);
3) на різні товари та послуги (на 1,8%, внесок – 0,07 в.п.), у т.ч. на послуги перукарень, прилади та товари для особистого догляду, страхування, послуги нотаріусів тощо.

Коментар Мінекономіки:

“У січні темпи споживчої інфляції залишалися майже на рівні попереднього місяця, і, при цьому, поточні темпи виявилися меншими, ніж у січні впродовж попередніх двох років (поточні 0,8% порівняно з 1,3% у січні як 2022 року, так і 2021 року).

Така малоочікувана «млявість» споживчої інфляції викликана передусім доволі стриманим попитом, який є наслідком як суттєвих міграційних процесів (скорочення наявного населення в межах України), так і стабільно низьким загальним рівнем доходів населення в умовах війни, і, головне, ситуативним психологічним чинником схильності до обмеженого споживання в шокових умовах декількох останніх місяців, коли ворог наносив удари по основних об’єктах громадського життєзабезпечення.

За таких умов, споживання в багатьох випадках звужується до рівня переліку групи основних продуктів харчування та товарів першої необхідності.

Внаслідок цього, динаміка споживчих цін за різними групами товарів та послуг була різновекторна.

Так, по-перше, ціни на продукти харчування та товари першої необхідності збільшувалися швидше за темпи зростання загального індексу споживчої інфляції. По-друге, тарифи на комунальні послуги та ціни на певні товари, що контролюються державою, залишалися стабільними. По-третє, ціни на товари, зацікавленість населення в котрих не на часі, знижувалися.

Відтак головний чинник інфляційного стимулу, а саме зменшення пропозиції товарів та послуг внаслідок руйнації інфраструктури та виробництва, в січні виявився умовно збалансованим чинниками обмеження попиту та штучного утримання тарифів на окремі види послуг.

З огляду на зазначене, не варто очікувати впродовж найближчих місяців істотного прискорення зростання споживчих цін, хоча в міру поступового збільшення попиту (на фоні накопичення відкладеного попиту, який спрацює у разі поліпшення умов соціального існування) темпи прискорюватимуться. Але, особливого збільшення попиту, який суттєво стимулюватиме інфляційну активність, найближчим часом очікувати причин не має. Як і різкого зниження пропозиції товарів та послуг”.