Створено систему моніторингу користування надрами

Рада національної безпеки і оборони України презентувала публічну систему моніторингу користування надрами, яка працює на базі інформаційно-аналітичної системи Головного ситуаційного центру країни «СОТА».

Основою системи є ГІС-портал, де представлена та автоматизовано оновлюється інформація про спецдозволи на користування надрами, кінцевих бенефіціарних власників і засновників компаній, які є тримачами спецдозволів, а також про умови надання й історію зміни статусів, територію, де розташовані надра, видобуток за останній рік і за весь час дії дозволу, родовища корисних копалин, свердловини нафти та газу, нараховану рентну плату і її сплату в контексті власників дозволів і громад тощо. Веб-ресурс знаходиться в режимі тестової експлуатації.

Апарат РНБО України створив систему на основі інтегрованих даних, що оновлюються в автоматизованому режимі. Їх надання забезпечують Державна служба геології та надр України щодо спецдозволів, Державна податкова служби України щодо нарахування та сплати ренти та Міністерство юстиції України щодо бенефіціарів юридичних осіб власників спецдозволів.

Станом на 15 грудня 2021 року в Україні діє 3071 спеціальний дозвіл на користування надрами, 581 з яких з участю держави. Дозволи знаходяться на території 1046 громад, їх власниками є 2061 юридична особа та 64 фізичні особи-підприємці. У 2020 році сплачено 51,4 млрд грн рентної плати за користування надрами (включно з користуванням водними ресурсами).

2021 рік став рекордним за кількістю наданих спецдозволів на користування надрами – загалом 313 ліцензій, з них понад 50% продані на електронних торгах. Найрозповсюдженішою корисною копалиною є сировини, що використовується в будівельних цілях. Нафтогазові компанії, левова частка яких припадає на державний сектор, є найбільшими платниками рентної плати.