Суд пояснив підприємствам особливості пільг щодо орендної плати за землю

18 серпня 2020 року Першим апеляційним адміністративним судом розглянуто адміністративну справу № 200/14721/19-а за апеляційною скаргою ГУ ДПС на рішення Донецького ОАС за позовом Товариства до ГУ ДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Обставини справи наступні. Під час проведення камеральної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства по орендній платі за землю виявлено факти несвоєчасної сплати самостійно задекларованої суми узгодженого грошового зобов’язання з орендної плати. Органом доходів і зборів винесено ППР, яким до Товариства застосовано штрафні санкції. Не погодившись із п цими ППР, суб’єкт господарювання звернувся до суду з вимогою про їх скасування.

Задовольняючи позовні вимоги, ОАС дійшов висновку про те, що на Товариство розповсюджується пільга щодо звільнення від сплати орендної плати за користування земельними ділянками у відповідності до приписів Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VII з 14 квітня 2014 року і до закінчення антитерористичної операції. Таким чином, нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату грошового зобов’язання з орендної плати у спірний період є протиправним, а ППР  підлягають скасуванню.

За результатами розгляду справи Першим ААС прийнято постанову, в якій зазначено про таке.

Товариство протягом 2014/2015 років здійснювало свою діяльність на території проведення АТО. Тому, в силу вимог Закону №1669-VII, звільнялось від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Таким чином, застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату оренди у 2014/2015 роках є протиправним.

Але, починаючи з 08 червня 2016 року, всі суб’єкти господарювання (окрім тих, які здійснюють свою діяльність на тимчасово непідконтрольній українській владі території) мають сплачувати орендну плату за землю та земельний податок.

Враховуючи, що спірна земельна ділянка не розташована на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, у 2017 році на Товариство не розповсюджується пільга щодо звільнення від сплати орендної плати за користування земельними ділянками.

Отже, ППР про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату самостійно визначеного грошового зобов’язання з орендної плати у 2017 році прийнято податковим органом правомірно, тому підстави для його скасування відсутні.