Судді та чиновники зможуть піти в ЗСУ без втрати посади – законопроект

Чиновникам, суддям та правоохоронцям, на яких поширюється дія антикорупційного законодавства, хочуть дозволити поєднувати професію з військовою службою – підписувати контракт із Збройними Силами України. Це передбачається законопроектом № 7469.

Наразі певні посади не дозволяють суміщення із службою в ЗСУ. Йдеться про держслужбовців, чиновників різних рівнів, а також суддів. Тому держслужбовці, які йдуть до лав Збройних Сил, змушені звільнятися з посади, щоб не потрапити під дію антикорупційного закону.

Законопроект розроблено для надання особам, зазначеним у п. 1 ч. 1 статті 3 Закону «Про запобігання корупції», можливості сумісництва під час військового стану у вигляді проходження військової служби у Збройних Силах України, інших військових формуваннях, участі у складі добровольчих формувань територіальних громад .

Пропонується у Законі «Про запобігання корупції» передбачити, що тимчасово, з дня запровадження до припинення або скасування військового стану, як виняток з положень статті 25 Закону України «Про запобігання корупції», не вважається порушенням суміщення з іншими видами діяльності:

  • проходження військової служби за контрактом у Збройних Силах України, інших військових формуваннях;
  • проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період у Збройних Силах України, інших військових формуваннях;
  • входження до складу добровольчого формування територіальної громади (зокрема із укладанням договору добровольця територіальної оборони).

Протягом 30 днів з дня припинення або скасування ВС вищевказані особи підлягають звільненню з військової служби.

Довідково. Статтею 25 Закону «Про запобігання корупції» встановлено обмеження сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності для осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону. Це найвищі посадові особи держави, народні депутати України, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування, судді, посадові та посадові особи органів прокуратури, правоохоронних органів тощо. Під зазначену заборону підпадає також служба у ЗСУ, інших військових формуваннях (включно за контрактом, у добровольчих формуваннях тергромад). Мобілізація та підписання контракту потенційно може призвести до того, що їхні дії щодо виконання обов’язків, передбачених статтями 17 та 65 Конституції України, формально можуть бути оцінені як порушення статті 25 Закону «Про запобігання корупції».