Сурогатне материнство та донорство яйцеклітин пропонується врегулювати законом

У Верховній Раді зареєстровано проект Закону «Про допоміжні репродуктивні технології» (№ 8629, автори – народні депутати Ірина Луценко, Ірина Геращенко, Марія Іонова), яким передбачається закріпити організаційні основи, порядок та умови застосування таких технологій.

Згідно проекту, допоміжні репродуктивні технології (ДРТ) – це методики лікування безпліддя, за яких маніпуляції з репродуктивними клітинами, окремі або всі етапи підготовки репродуктивних клітин, процеси запліднення і розвитку ембріонів до переносу їх у матку здійснюються поза організмом жінки (in vitro, тобто яйцеклітини запліднюються спермою в лабораторних умовах).

Законопроект визначає загальні положення застосування ДРТ, права та обов’язки осіб, щодо яких застосовуються ДРТ, умови та порядок здійснення донорства, умови зберігання та використання репродуктивних клітин, ембріонів і тканин.

В проекті говориться, що застосування ДРТ дозволяється по відношенню до жінок віком від 18  до 55 років, а щодо чоловіків – без вікових обмежень. Також визначено вимоги до закладів охорони здоров’я, що застосовують ДРТ.

Зокрема, законопроект регулює умови та порядок застосування сурогатного материнства. Таке материнство застосовується на основі письмового договору між генетичними батьками (подружжям) та сурогатною (замінною) матір’ю.

Обов’язковою умовою застосування даної методики є генетичний зв’язок майбутньої дитини із генетичними батьками та/або з одним із генетичних батьків та відсутність генетичного зв’язку дитини із сурогатною матір’ю. Дозволяється виношування дитини членами сім’ї генетичних батьків (бабуся, мама, сестра, тітка, племінниця).

Також обов’язковою умовою застосування методики сурогатного материнства є наявність у пацієнтки медичних показань, при яких виношування та /або народження дитини фізіологічно неможливе або пов’язане з ризиком для життя та здоров’я такої пацієнтки та/або дитини.

Методикою сурогатного материнства згідно проекту можуть скористатись лише подружжя (чоловік та жінка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі.  Не можуть скористатися методикою особи однієї статі, особи без громадянства.

Ще однією передбаченою ДРТ є донація репродуктивних клітин та ембріонів, яка здійснюється на підставі інформованої добровільної письмової згоди донора/донорів. Перелік медичних протипоказань для донорів репродуктивних клітин та порядок проведення медичного огляду донора встановлюється МОЗ, а отримання репродуктивних клітин у донорів здійснюється виключно в акредитованих закладах охорони здоров’я.

Окремо зазначено – донори репродуктивних клітин та ембріонів не набувають батьківських прав та обов’язків по відношенню до майбутньої дитини, а також не мають права з’ясовувати факт народження дитини та осіб фактичних батьків. Донація здійснюється на умовах анонімності особи донора, за винятком донорів-родичів або неанонімних донорів при наявності спільної письмової заяви донора та пацієнта.

Проектом також визначено правовий статус донора, гарантії тощо. Так, донором яйцеклітин може бути жінка віком 18-35 років, яка має власну народжену нею здорову дитину без вроджених вад розвитку, за відсутності медичних протипоказань. Донором сперматозоїдів може бути чоловік  віком 20-40 років, у разі наявності власної народженої дитини без вроджених вад розвитку за відсутності медичних протипоказань.

Донація репродуктивних клітин, ембіронів можлива на безоплатній основі за згодою донора. Фінансова компенсація донору виплачується за рахунок закладів охорони здоров’я, в яких були отримані репродуктивні клітини або ембріони.

Окремий розділ законопроекту присвячений кріоконсервації, зберіганню репродуктивних клітин, тканин та ембріонів. Відповідними нормами встановлено порядок та умови даного процесу.

Ініціатори законопроекту вважають, що його прийняття дозволить забезпечити належне врегулювання суспільних відносин у сфері ДРТ, захистить права громадян – як тих, щодо яких застосовують методики ДРТ, так і донорів, а також дітей, народжених в результаті застосування ДРТ.