Тривають дискусії навколо законопроекту про новий податок для малих фермерів

Комітет ВР з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав доопрацьований законопроект 3131-д щодо детінізації сільгоспвиробництва, яким пропонується поетапне введення поставленого податкового зобов’язання (мінімальна сума податку, яку повинен заплатити орендар). Дія закону стосується ділянок від 1 га і не поширюється на власників городів та присадибних ділянок, а також паїв, які знаходяться в офіційній оренду.

Для дрібних сільгоспвиробників і сімейних фермерських господарств встановлено пільговий період у 2 роки, після чого буде встановлена ставка 2% від НГО (нормативної грошової оцінки), що становить близько 540 грн за гектар. Для середніх і великих підприємств встановлена ставка 4,5% НГО – приблизно 1215 грн за гектар. Однак до цього рівня вона буде підійматися поступово – протягом трьох років: за 2021-й рік буде діяти ставка 3% НДО; за 2022-й – 3,5% НДО, за 2023-й – 4% НДО; за 2024-й і надалі буде діяти ставка 4,5% НДО. У разі якщо сума податків на рік на гектар менше встановленої суми поставленого податкового зобов’язання, орендар здійснює доплату різниці в місцевий бюджет.

Також законопроект був розглянутий Комітетом ВР з питань антикорупційної політики, який дійшов висновку, що ризиків корупції у законопроекті немає.

Раніше Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що новий податок для малих фермерів є передчасним. В свою чергу, нещодавно Президент України Володимир Зеленський повідомив, що підтримує доопрацьований законопроект №3131-д, адже податки повинні платити всі виробники, однак важливо, щоб законопроект не торкнувся звичайних селян, які тримають городи для себе.