У порядок копіювання документів Національного архівного фонду внесено зміни

Наказом Міністерства юстиції України від 27.06.2018 № 2059/5 внесені зміни щодо Порядку користування документами Національного архівного фонду (НАФ), що належать державі, територіальним громадам.

Змінюється порядок копіювання архівних документів. Обмеження щодо копіювання встановлено на документи, які не є документами репресивних органів (пергаменти, рукописи і т.д.).

Зокрема, забороняється копіювати власними технічними засобами документи великих форматів (більше А4) та справи з товщиною корінця понад 4 см (крім справ, що містять архівну інформацію репресивних органів), а також:
– берестяні грамоти;
– документи на пергаменті (матеріальна основа документа, виготовлена зі спеціально обробленої шкіри тварин);
– рукописи;
– стародруки;
– документи із згасаючим чи слабоконтрастним текстом (згасаючий текст – текст з помітними ознаками руйнації: зміна кольору, відтінку, осипання, змазування тощо; слабоконтрастний текст – текст, окремі фрагменти або слова якого погано розрізняються або взагалі не читаються);
– документи, виконані аквареллю, гуашшю, олівцем, вугіллямм, залізогаловим чорнилом;
– архівні фонди (нефондові комплекси), колекції у повному обсязі.

Водночас копіювання інших документів НАФ технічними засобами користувача здійснюється у читальному залі у спеціально відведеному для цього місці, обладнаному столом, або за наявності в окремій кімнаті у присутності працівника архіву. Самостійне виготовлення користувачем копій документів НАФ є безоплатним.

Копіювання технічними засобами користувачів здійснюється безконтактними мобільними копіювальними технічними засобами (телефони, фотоапарати, планшетні комп’ютери) без штативів, зйомних об’єктивів, освітлювального обладнання, спалаху, звукових сигналів.

Не дозволяються лише використання контактних технічних засобів (ручного, планшетного, протяжного сканерів, копірів тощо), фіксуючих та притискних засобів, підручних засобів та докладання фізичних зусиль.

Також встановлено, що копіювання документів репресивних органів здійснюється без обмежень і є безкоштовним (тобто, для даного роду документів зроблено виняток). Під документи репресивних органів підпадають, в тому числі, документи з питань Голодомору. Такі зміни прийнято на виконання положень Закону України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».