Ухвалені передчасно: суд визнав неправомірними постанови державного виконавця про тимчасове обмеження боржника у правах і арешт його коштів

Полонський районний суд визнав неправомірними постанови, які виніс державний виконавець боржникові за аліментами: про тимчасове обмеження його у праві керування транспортними засобами, користування зброєю, виїзду за межі України та арешт коштів. Постанови щодо виїзду за кордон та арешт рахунків суд скасував (дві інші раніше скасував держвиконавець).

З проханням визнати неправомірними дії та рішення головного державного виконавця Полонського відділу ДВС щодо встановлення тимчасового обмеження у цих правах, а також  щодо розрахунку заборгованості зі сплати аліментів у розмірі 62787 грн, та зобов’язати його усунути порушення, до суду звернувся житель Шепетівського району.

Заявник розповів, що у фактичних шлюбних стосунках у нього народилася донька, яку він утримував та якій продовжував матеріально допомагати після розриву стосунків з її матір’ю. Минулого року йому стало відомо, що за рішенням суду з нього стягнуто аліменти на дитину в розмірі 1200 гривень щомісячно, починаючи з 2018 року й до досягнення нею повноліття. У липні 2022 року мати пред’явила виконавчий лист до примусового виконання.

У відділі ДВС йому нарахували 62787 гривень заборгованості за аліментами з 2018 року, а не з дня пред’явлення виконавчого листа до виконання, що, на його думку, незаконно. Окрім того, поліцейські у нього вилучили посвідчення водія, пояснивши постановою ДВС. Згодом він дізнався й про інші постанови про тимчасове обмеження прав і арешт рахунку.

У судовому засіданні державний виконавець пояснив, що суму заборгованості він вирахував з тієї дати, яка зазначена у виконавчому документі та рішенні суду. Оскільки сукупний розмір перевищував суму відповідних платежів понад чотири місяці, тому він правомірно виніс оскаржувані постанови.

Додав, що у зв’язку з призовом боржника на військову службу він скасував дві постанови щодо нього – про тимчасове обмеження у правах керування ТЗ та користування зброєю.

Місцевий суд зауважив, що питання розміру заборгованості зі сплати аліментів, який вирахував держвиконавець, вже було предметом судового розгляду за позовом боржника й постановою Хмельницького апеляційного суду йому відмовлено у задоволенні позову. Зокрема, з підстави відсутності доказів, які б підтверджували, що чоловік матеріально допомагав дочці у розмірі, визначеному рішенням суду.

«Таким чином, вимога скарги про визнання неправомірними дій та рішень державного виконавця щодо розрахунку заборгованості зі сплати аліментів станом на 30.01.2023 року в розмірі 62787,10 грн є  неправомірною, а тому до задоволення не підлягає», – констатував суд.

Водночас суд зазначив, що підставою для застосування державним виконавцем до боржника тимчасових обмежень прав, є наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, починаючи з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.

За матеріалами справи, 21 липня 2022 року стягувачка аліментів пред’явила виконавчий лист до примусового виконання у Полонській відділ ДВС, де держвиконавець розрахував суму заборгованості за аліментами.

«Також державний виконавець 26.07.2022 року виніс оскаржувані постанови щодо обмежень боржника, котрі слід визнати неправомірними в силу порушення державним виконавцем вище наведених положень ст. 71 Закону та п. 6 розділу ХVI Інструкції, оскільки на день їх винесення минуло лише 5 днів з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, а сукупний розмір заборгованості зі сплати аліментів, з цього часу не перевищував суму відповідних платежів за чотири місяці», – зауважив суд.

Рішення ще не набрало законної сили та може бути оскаржене до апеляційного суду.