Україна і Канада оновлюють Угоду про вільну торгівлю – що зміниться?

Прем’єр-Міністр України Денис Шмигаль і Премʼєр-Міністр Канади Джастін Трюдо оголосили про завершення переговорів з укладання оновленої Угоди про вільну торгівлю між двома країнами, яка несе суттєві зміни до торгового режиму.

Цей документ замінить існуючу Угоду, яка діяла з 2017 року.

За словами Міністра економіки України Юлії Свириденко, основними відмінностями нової Угоди стане те, що на додаток до скасування тарифів Україна і Канада  розширюють можливості для підприємств, які мають не тільки українську, а ще й іноземну складову в своїй продукції.

«Будуть скасовані тарифи також на ті українські товари, які мають складові походженням з ЄС, Європейської асоціації вільної торгівлі, Великої Британії та Ізраїлю. Це має заохотити створення виробничих ланцюгів, зробить розташування виробництва в Україні більш привабливим для іноземних інвесторів, які планують постачати свої товари на канадський ринок», – розповіла Міністр.

Також дуже важливим елементом Угоди стане те, що нова Угода буде дозволяти сторонам все,  що не заборонено: «У сфері інвестицій та послуг ми застосовуємо новий ліберальний метод – дозволено все, що не заборонено. Угода не регулює, що дозволено, а навпаки – ретельно виписує винятки із повної свободи надання послуг. І робимо це так, щоб усе регулювання було максимально прозорим, чітким і передбачуваним».

Окремо прописані гарантії для інвесторів, а також система захисту інвестицій, яка базується на найсучасніших правових інструментах.

Також в рамках цього документу Україна і Канада уклали Угоду з цифрової торгівлі, яка стала для нашої країни другою після відповідної Угоди з Великою Британією.

Такі цифрові Угоди орієнтовані передусім на запобігання появи бар‘єрів у майбутньому і мають зменшити перешкоди для українського бізнесу в участі у глобальній цифровій торгівлі. Цифрова Угода з Канадою  гарантує свободу транскордонної передачі інформації, свободу вибору місця розташування обладнання, свободу вихідного коду, а також відкритий доступ до інтернету.

Крім того, нова Угода регулює фінансові послуги, тимчасовий в’їзд для ділових осіб, телекомунікації, торгівлю та гендер, торгівлю і малі та середні підприємства, а також питання торгівлі та корінних народів. Нова Угода також включатиме оновлені глави про правила та процедури походження, конкурентну політику, монополії та державні підприємства, державні закупівлі, навколишнє середовище, працю, розробку та адміністрування заходів та прозорість, протидію корупції та відповідальну бізнес-поведінку.

Угода про вільну торгівлю між Україною і Канадою має допомогти Україні укласти подібні угоди й з іншими країнами.