Україна має право обмежувати експорт лісу

11 грудня 2020 року Арбітражна група оприлюднила своє рішення у справі, ініційованій Європейським Союзом проти тимчасової заборони Україною експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді.

Визнано, що обмеження експорту 2005 року були вжиті добросовісно у зв’язку із необхідністю захисту цінних та рідкісних порід дерев, а також відповідають зобов’язанням України в рамках Світової організації торгівлі та не порушують зобов’язань за Угодою про асоціацію.

Арбітражна група підтримала позицію України, що ліси є вичерпним ресурсом, в той же час наголосивши, що встановлені обмеження експорту лісоматеріалів 2015 року мають бути відкоригованими у співпраці з ЄС, враховуючи положення Угоди про асоціацію.

Наразі  Мінекономіки детально аналізує рішення з метою визначення подальших дій та  узгодження термінів імплементації.

Довідково.
15.01.2019 ЄС ініціював спір в рамках Угоди про асоціацію у зв’язку з тимчасовою забороною експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді.
У рамках справи були оскаржені наступні заходи України:
1) заборона вивезення за межі митної території України лісоматеріалів та пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев (акація, берека, вишня, груша, горіх, каштан, тис ягідний, черешня, явір, ялівець);
2) тимчасове обмеження на 10 років вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту лісоматеріалів необроблених (код 4403 УКТЗЕД): деревних порід, крім сосни, – з 1 листопада 2015 року; деревних порід сосни – з 1 січня 2017 року.