Українські банки можуть обкласти додатковим податком

У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт № 9656, який передбачає тимчасове оподаткування надприбутків банків, що були створені під час війни.

Ініціатором законопроєкту є голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Згідно з інформацією, законопроєкт передбачає оподаткування чистого процентного доходу банків за ставкою 5%, додатково до сплати податку на прибуток підприємств. Якщо така модель оподаткування банків була б запроваджена, то за 2023 рік можливі надходження до бюджету оцінюються приблизно в 10 мільярдів гривень. Зібрані кошти пропонується спрямувати до загального фонду бюджету та використати для підтримки оборони країни.

Законопроєкт також передбачає, що податок на надзвичайний прибуток буде діяти впродовж 2024-2026 років. Основною метою цього підходу є залучення додаткових коштів до бюджету та підтримка оборони країни. Подібні підходи (застосування “податку на вітер”) вже існують в країнах, таких як Іспанія, Чехія, Литва та Угорщина.