В парламенті обговорили корупційні ризики проекту Закону про адвокатуру

Підкомітет з питань взаємодії з громадянським суспільством Комітету ВР з питань запобігання і протидії корупції провів круглий стіл на тему «Корупційні ризики та напрямки вдосконалення проекту Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність (№ 9055)».

Остаточний висновок стосовно корупційних ризиків законопроекту № 9055 планується ухвалити на засіданні Комітету 7 листопада, а круглий стіл зібрали з метою детальніше представити і обговорити аргументи прихильників на противників даного законопроекту.

У заході взяли участь народні депутати, автори альтернативних законопроектів, представники Національної асоціації адвокатів України, органів адвокатського самоврядування, адвокати, представники інститутів громадянського суспільства, незалежна громадськість та експерти.

За прийняття даного Закону висловилась Асоціація правників України, представники якої входили до робочої групи, яка розробляла даний законопроект. Денис Бугай навів такі аргументи   щодо антикорупційної направленості проекту:

– запровадження анонімного тестування претендентів на посаду адвоката;
– передбачення прозорого механізму скликання і участі в з’їздах та інших професійних зібраннях адвокатів;
– передбачення звітності та аудиту використання коштів адвокатів;
– в законі чітко обумовлена дисциплінарна відповідальність адвокатів, зокрема, унеможливлено притягнення до відповідальності адвокатів за публічне висловлення своєї позиції.

На підтримку законопроекту № 9055 висловилася також очільник Асоціації адвокатів України Зоя Ярош. Вона навела аргументи у відповідь на застереження щодо законопроекту, представлені Громадською організацією «Демократичний захист».

Водночас, під час засідання прозвучали аргументи противників прийняття обговорюваного законопроекту і відбулася гостра дискусія. Зокрема, зазначалося, що чинна редакція Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є цілком дієвою, хоча і потребує доопрацювання з метою більшого захисту адвокатів.

Так, керівник секретаріату НААУ Вадим Красник, зокрема наголосив на непрозорості розробки законопроекту № 9055: «Незважаючи на неодноразові запити, до останнього неможливо було отримати текст законопроекту». За його словами, НААУ виявила цілу низку корупційних ризиків у законопроекті, які були проаналізовані і передані на розгляд Комітету з питань запобігання і протидії корупції.

Представники НААУ серед потенційних корупційних ризиків, закладених у законопроекті відзначали, зокрема, надто складну процедуру кваліфікаційного тестування майбутніх адвокатів; неможливість суміщати адвокатуру з іншою діяльністю, що може призвести до зубожіння частини представників професії та інші.

«Шкода, що не було достатньої популяризації законопроекту і дискусія відбулася вже після його реєстрації у Верховній Раді, однак, сподіваюсь, ще є можливість його вдосконалити», – сказав Ігор Луценко, підсумовуючи результати дискусії.