В Раді розкритикували законопроект про штрафи для бізнесу за відсутність масок у відвідувачів

Урядовим законопроектом № 3890 «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» пропонується встановити штраф 200 – 300 НМДГ, тобто від 3400 до 5100 гривень, для підприємств (власників громадських споруд, будинків, транспорту тощо) за те, що відвідувачі не дотримуються маскового режиму.

Розглядаючи цей законопроект на засіданні, Комітет ВР з питань антикорупційної політики зазначив, що пропоновані зміни можуть створювати корупційні ризики через невизначеність норми «невжиття заходів». На думку членів Комітету, через непропорційне і неоднозначне застосування ця норма може бути використана для тиску на бізнес.

Разом з цим, суміжним законопроектом № 3891 пропонується штраф для фізичних осіб, які не дотримуються маскового режиму, лише 170-255 грн.

Раніше бізнес-асоціації також виступали проти законопроекту № 3890 та застерігали від перекладання відповідальності на підприємців. Як аргументи наводилось те, що законопроект чітко не визначає, як саме бізнес має контролювати дотримання маскового режиму, також йшлося про ризик виникнення ситуацій, коли конкуренти навмисно будуть провокувати дії з порушення вимог маскового режиму.

До того ж, чинне законодавство вже містить належні правові передумови для реагування на порушення вимог карантинних заходів – згідно із ст. 44-3 КпАП (порушення правил карантину), передбачено штраф для громадян 1000 – 2000 НМДГ, посадових осіб – 2000 – 10000 НМДГ.