В Україні ліквідують державний нотаріат

В Мін’юсті оголосили про наближення реформи нотаріату. Заступник Міністра юстиції Ольга Оніщук розповіла, що розробка законопроекту наразі вже на фінішній прямій, внесення до ВРУ планується на початку осені.

Реалізація реформи передбачає три стратегічні кроки:

  1. Е-нотаріат. Результат запровадження електронної системи нотаріату – зменшення часу на вчинення дії та захист нотаріальних документів від підробки. Цифровізація нотаріальної діяльності, зокрема, передбачає: відмову від ведення паперових книг обліку; зменшення кількості документів, які особа має подавати для вчинення нотаріальної дії; автоматизацію низки процесів у діяльності нотаріусів;
  2. єдиний нотаріат. Тобто, ліквідація державних нотконтор та відмова від системи поділу нотаріусів на державних та приватних. При цьому буде розширено кількість дій, які можуть вчиняти нотаріуси. Нотаріат отримає право реєструвати шлюби, розлучення, забезпечувати докази тощо;
  3. саморегулювання нотаріальної професії. Органу професійного самоврядування нотаріусів (наразі це Нотаріальна палата України) планується передати більше повноважень.

Очікується, що реалізація реформи дозволить закласти міцний фундамент для становлення і розвитку в Україні нотаріату латинського типу, який є світовим еталоном у сфері захисту прав та законних інтересів громадян.