В Україні можуть запровадити єдину систему відеонагляду: що передбачається і як реагують у МВС

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, яким хочуть запровадити в Україні єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки. Вона ідентифікуватиме фізичних осіб на основі біометрики, відцифрованого образу обличчя людини та інших персональних даних.

Про це, як пише Прямий, йдеться у тексті законопроєкту “Про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки”.

Автори законопроєкту на чолі з депутатом від “Слуги народу” В’ячеславом Медяником, який незабаром складе мандат депутата, стверджують, що впровадження єдиної системи відеомоніторингу з використання технічних засобів, приладів та пристроїв для фото, аудіо та відеозапису має покращити рівень безпеки та забезпечити “можливість фіксації та раннього виявлення правопорушень, розпізнавання різноманітних об’єктів”.

Ідентифікація громадян проводитиметься на підставі набору біометричних даних: інформації про особу, імені, дати народження, відомостей про місце проживання, оцифрований образ особи, РНОКПП тощо. Цю інформацію зберігатимуть не більш як п’ятнадцять років, а після закінчення строку зберігання вони підлягатимуть знеособленню.

У пояснювальній записці проєкту закону вказують, що його метою є підвищення рівня публічної безпеки та порядку, а також запобігання можливим загрозам і контроль за усуненням наслідків надзвичайних ситуацій та правопорушень. До нової системи відеомоніторингу матимуть доступ органи влади.

Згідно з документом, відеонагляду підлягатимуть:

• інформаційні об’єкти, до яких належать фізичні особи, відеомоніторинг яких здійснюється в інтересах національної та публічної безпеки, економічного добробуту та прав людини, а також транспортні засоби; публічні місця;
• об’єкти критичної, соціальної, економічної, житлово-комунальної, транспортної, інженерної та іншої інфраструктури, а саме: парки, рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики;
пам’ятки культурної та історичної спадщини;
• вулиці, дороги, провулки, пішохідні та велосипедні доріжки;
• автомобільні стоянки та майданчики для паркування транспортних засобів;
• інші території загального користування;
• об’єкти міської інфраструктури (соціальні, інженерні та транспортні);
• засоби організації дорожнього руху;
• будівлі, споруди, в яких розташовані органи державної влади або органи місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної, комунальної форми власності;
• території, будівлі, споруди закладів освіти, охорони здоров’я та приміщення в них; об’єкти підвищеної небезпеки;
речі й предмети.

Що кажуть у Міністерстві внутрішніх справ України

У МВС прокоментували законопроєкт про відеоспостереження, зареєстрований у Верховній Раді 20 лютого. Там запевняють, що система відеоспостереження вже діє, але її треба унормувати.

“У першу чергу, я хочу зауважити, що система відеонагляду вже запроваджена і діє. А законопроєкт, зареєстрований у Верховній Раді, покликаний створити і впровадити єдині технічні та функціональні вимоги до побудови систем відеоспостереження і відеомоніторингу”, – зазначив заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко.

Окрім того, законопроєкт має забезпечити єдині правила інформаційного обміну між всіма суб’єктами, які будуть отримувати доступ до систем спостереження та інформації. Тимченко зазначив, що проєкт закону унеможливить використання в містах камер відеоспостереження з програмним продуктом Росії.

“Цей законопроєкт – це те, чого не вистачало для того, щоб процес був унормований, а порядок був єдиний для всіх, хто використовує камери відеомоніторингу не тільки для фіксації, а також і для подальшого використання такої інформації”, – запевнив він.