В Україні можуть знову з’явитися військові суди

Військові суди повинні знову запрацювати в Україні – так вважає народний депутат Віталій Купрій, автор законопроекту № 8392  «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо військових судів».

Головною метою даного законопроекту, нещодавно зареєстрованого у Верховній Раді, є відновлення діяльності військових судів в Україні як судів загальної юрисдикції, які мають здійснювати правосуддя у кримінальних та адміністративних справах, а також справах про адміністративні правопорушення, – у випадках, установлених законом.

Для цього пропонується внести зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», якими передбачити функціонування у судовій системі України військових судів з наступною організацією:

  • місцеві суди першої інстанції  – військові суди гарнізонів;
  • суд  другої інстанції – Апеляційний військовий суд у м. Києві;
  • касаційна інстанція військового правосуддя – касаційні загальні суди у Верховному Суді, де у Касаційному кримінальному суді утворюється Військова судова палата.

До суддів військових судів проектом висуваються додаткові вимоги щодо професійно-кваліфікаційного рівня – перебування на військової службі. При цьому суддя військового суду є незалежним від військового командування і не може залучатися до виконання інших обов’язків військової служби, крім здійснення правосуддя.

Окрім цього, пропонується рекомендувати Президенту України внести до Верховної Ради законопроект щодо утворення до 31 грудня 2018 року військових судів гарнізонів та апеляційного військового суду в м. Києві, а до 31 грудня 2018 року утворити у Касаційному кримінальному суді ВС Військову судову палату.

Нагадаємо, що систему військових судів України було ліквідовано у 2010 році.