В Україні напрацьовують нові варіанти вирішення «житлового питання»

Для вирішення житлового питання в Україні пропонують запровадити два формати соціальної оренди та механізм житлових кооперативів. Про це повідомила голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.
За її словами, законопроект про основні засади житлової політики винесли на громадські обговорення, а фінальну версію планують зареєструвати у Парламенті за кілька місяців.
Нове законодавство щодо житлової політики передбачатиме різні форми підтримки громадян у реалізації їх права на житло. Йдеться не лише про можливість побудувати і придбати житло, а і соціальну оренду, коли орендодавцем виступатимуть громади.
Також планують передбачити участь громадян у житлово — комунальних кооперативах, що є досить поширеною практикою в ЄС, яку Україна взяла на озброєння.
Крім цього, очікується, що можуть запровадити такий інструмент як соціальна оренда з правом викупу і навіть можливість державної компенсації за оренду житла.
Житло для оренди надаватимуть зі спеціального фонду, який буде поповнюватися зокрема й за рахунок реставрації застарілого житлового фонду. Також громади зможуть використовувати для оренди не лише власний житловий фонд, а й приватний.
Важливою умовою при формуванні житлового фонду буде інвентаризація у громадах потенційних об‘єктів для нього, оскільки таке житло, можливо, і є, але через те, що подібний актив ще ніколи не інвентаризувався, його наявність неможливо оцінити.
Важливою частиною реалізації житлової політики буде цифровізація всього, що з нею пов‘язане — облік, пропозиції, заявки будуть відбуватися в прозорому форматі завдяки створенню спеціальної цифрової платформи — єдиної державної інформаційної системи, в якій вестимуть облік житлового фонду, який буде в наявності у громад, заяви від громадян, які претендуватимуть на соціальне житло, а також пропозиції для них.