В Україні планують створити Державну природоохоронну службу

Групою народних депутатів у парламент подано законопроект № 9336 «Про Державну природоохоронну службу України», яким передбачається створити Державну природоохоронну службу (Держекобезпеки), визначити її основні принципи діяльності, повноваження та права, статус інспекторів з охорони довкілля, відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Для того, щоб мінімізувати корупційні ризики та забезпечити незалежність державних інспекторів з охорони довкілля, передбачається встановити особливий порядок добору співробітників Держекобезпеки та належний рівень заробітних плат.

Законопроектом запропоновано встановити адміністративно-господарську відповідальність для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за порушення деяких (визначених в законі) вимог природоохоронного законодавства, в тому числі за недопуск до проведення перевірки.

Будуть розширені повноваження громадських інспекторів з охорони навколишнього природного середовища – природоохоронних інспекторів у сфері природоохоронного моніторингу і нагляду (контролю).

Щоб забезпечити ефективність досудового розслідування та участь представників Держекобезпеки у кримінальних провадженнях за статтями 236-254 Кримінального кодексу, пропонується надати можливість представникам Держекобезпеки бути визнаними стороною кримінального провадження – потерпілим та користуватись правами, наданими чинним кримінально-процесуальним законодавством. Також Держекобезпеки звільнять від сплати судового збору.

Проект передбачає внесення системних змін до чинного законодавства України, дозволить мінімізувати корупційні ризики та розпочати реформування системи державного моніторингу довкілля, говориться в пояснювальній записці.