В Україні вперше банкрутом стала фізична особа

12 грудня з’явилася перша в історії України фізична особа — банкрут. За даними офіційного сайту Вищого господарського суду, Тищенко Сергій Петрович став першою фізичною особою в Україні, по якій було відкрито провадження у справі про неплатоспроможність. Зараз відкрито одне виконавче провадження, за яким стягувачем виступає інша фізособа — Ушинський Сергій Борисович. Сергій Тищенко також раніше мав статус ФОП, але припинив свою діяльність 6 листопада 2019 року.

Це стало можливим після того, як у жовтні набув чинності Кодекс України з процедур банкрутства. Таким чином, в українців з’явилася легальна можливість обнулити свій борг. Раніше збанкрутувати в Україні могли лише юрособи, а фізичні особи лишалися наодинці з кредиторами та колекторами.

На сьогодні до господарських судів надійшло вже близько 30 заяв про визнання фізичних осіб банкрутами. Та судді не квапляться з відкриттям проваджень про таке банкрутство, бо в Україні ще відсутня потрібна судова практика. Також фізичні особи надають про себе неправдиву інформацію, що тягне відмову в суді — таких заяв уже близько 10.

Нагадаємо, що ініціювати банкрутство може виключно боржник — фізична особа. Для цього потрібно підготувати позовну заяву до Господарського суду, зазначивши коло кредиторів та суму боргу перед ними, свій фінансовий стан та наявне майно. Щоб подати позовну заяву, боржнику потрібно сплатити авансовий платіж за послуги арбітражного керуючого на суму понад 30 тис грн.

Наслідки банкрутства ФО:
— 5 років після визнання фізособи банкрутом вона не може знову ініціювати банкрутство (єдиний виняток — якщо боржник погасив усі борги у передбаченому Кодексом порядку);
— 5 років після визнання фізичної особи банкрутом вона зобов’язана перед укладенням кредитних договорів, договорів позики, поруки чи застави письмово повідомляти про свою неплатоспроможність інші сторони таких договорів;
— 3 роки після визнання фізичної особи банкрутом її ділова репутація не може вважатися бездоганною.

За інформацією Опендатабот