В Україні з’явиться класичний суд присяжних

Уряд ініціює законопроекти для запровадження в Україні ефективного суду присяжних. Законопроектами передбачаються зміни, які мають спростити процес формування списку присяжних, вдосконалюють порядок розгляду кримінальних проваджень тощо.

Зміниться формування списків присяжних:

  • місцеві ради виключаються з процесу формування списків присяжних – цим займатиметься Державна судова адміністрацію України та її територіальні управління;
  • ДСА використовуватиме інформацію, що міститься в Державному реєстрі виборців;
  • при формуванні списку присяжних територіальне управління ДСА повідомлятиме особу про те, що її буде включено до такого списку та про вимоги до присяжного. У разі наявності умов, за яких особа не може бути включена до списку присяжних, вона зобов’язана упродовж 30 календарних днів з дня отримання повідомлення сповістити про це територіальне управління ДСА;
  • мінімальний вік присяжного пропонують зменшити з 30 до 25 років.

Передбачається, що на розгляд суду присяжних виноситимуться справи про злочини, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді довічного позбавлення волі (наразі це злочини, за вчинення яких передбачено покарання понад 10 років або позбавлення волі, – у судах першої інстанції розгляд може здійснюватися судом присяжних у складі 2-х професійних суддів і 3-х присяжних, лише за клопотанням обвинуваченого).

Також пропонується запровадити анкетування осіб, внесених до списку присяжних, для визначення їх об’єктивності та неупередженості при розгляді кримінального провадження. Право підготувати питання до присяжних матимуть сторони у відповідному провадженні.

На суд присяжних планується покласти вирішення питань про винуватість чи невинуватість обвинуваченого. Рішення про винуватість вважатиметься прийнятим, якщо за нього проголосували 5 із 7 присяжних.

Крім того, пропонується запровадити відповідальність присяжного:
– адміністративну – за неявку без поважних причин на виклик суду;
– кримінальну – за надання завідомо недостовірних відомостей на запитання головуючого та сторін кримінального провадження.