Чи вигідним буде збільшення ставок вивізного мита на велику рогату худобу?

18 квітня до Верховної Ради України подано законопроект № 8283 «Про експортне мито на живу худобу та шкіряну сировину (щодо врегулювання ставок вивізного мита на велику рогату худобу)», який визвав бурхливу дискусію в колі фахівців-аграріїв. Законопроектом пропонується збільшення ставки експортного мита з 10% до 20% на живу ВРХ.

Колектив авторів законопроекту підкреслює, що ставка у 20 відсотків стане стимулом прискореного розвитку вітчизняного аграрного сектору у вирощуванні худоби.

В пояснювальній записці до проекту розповідається, що з початку 2015 року в Україні відбулося зниження ставок на експорт худоби, що призвело до зменшення поголів’я великої рогатої худоби. На сьогоднішній день така ставка дорівнює 10 %. В Україні експортне мито застосовується з метою регулювання цін на продовольчому ринку. Ще один важливий фактор – захист прав внутрішнього споживача. Таким чином, застосування цих двох факторів має знизити прибутковість експортних операцій, а отже, підвищується внутрішня ціна товару.

Скорочення експортних операцій діє на збільшення внутрішнього споживання великої рогатої худоби; скорочення внутрішнього виробництва товару. Але воно є вигідним і для кінцевого споживача, оскільки призводить до зростання внутрішнього споживання.

Щодо держави, то вона отримує вигоду як країна-експортер через зростання податкових надходжень до бюджету.

Таким чином, вважають автори законопроекту № 8283, з одного боку, виграє кінцевий споживач, з іншого – надходження мита на бюджету за такими типами операцій збільшується на 10%.