Верховний Суд може звертатися за консультаціями до ЄСПЛ

Ратифікований Україною Протокол № 16 до Європейської конвенції про права людини набув чинності 1 серпня 2018 року.

Протокол № 16 дозволяє вищим судам держав-членів Ради Європи звертатися до  ЄСПЛ з проханням дати консультативні висновки з принципових питань, які стосуються тлумачення або застосування прав і свобод, визначених Конвенцією і протоколами, в контексті справи, яка очікує розгляду в національних судах.

Консультативні висновки, що подаються Великою палатою ЄСПЛ, не будуть обов’язковими. Також ЄСПЛ має право відмовити в наданні висновку.

Отже, Верховний Суд може звернутися до ЄСПЛ з проханням про надання консультативного висновку, але виключно по справах, що перебувають у його провадженні. При зверненні необхідно надати відповідну правову і фактологічну інформацію у справі, яка знаходиться на розгляді.

Зазначимо, що Протокол № 16 є обов’язковим для застосування державами, які його ратифікували, це: Албанія, Вірменія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Литва, Сан-Марино, Словенія і Україна. Окрім того, Протокол підписали, але ще не ратифікували: Андорра, Боснія і Герцеговина, Греція, Італія, Республіка Молдова, Нідерланди, Норвегія, Румунія, Словаччина і Туреччина.