Верховний Суд підтвердив неможливість повернення ПриватБанку колишнім власникам

Велика Палата Верховного Суду підтвердила законність закриття провадження у справі за позовом акціонера неплатоспроможного банку про недійсність правочинів щодо купівлі-продажу акцій (постанова ВП ВС від 15 лютого 2023 року у справі № 910/18214/19, провадження № 12-8гс22).

Таким чином, підтверджено неможливість повернення державного ПриватБанку колишнім власникам.

Зокрема, залишено в силі ухвалу Господарського суду міста Києва від 2 червня 2021 року, якою було закрито провадження у справі про визнання недійсними договорів купівлі-продажу ПриватБанку, внаслідок яких держава набула у власність 100% акцій банку в грудні 2016 року.

Справа була відкрита за позовом колишнього голови правління та міноритарного акціонера ПриватБанку Олександра Дубілета. Він намагався оскаржити договір купівлі-продажу акцій неплатоспроможного ПриватБанку, внаслідок якого держава набула у власність 100% акцій банку та витратила на його докапіталізацію понад 155 млрд грн.

Дубілет О.В. звернувся з позовом до АТ КБ «Приватбанк», Міністерства фінансів України та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за участю третіх осіб на стороні відповідачів Національного банку України й Кабінету Міністрів України про визнання договорів недійсними. Предметом цього позову є вимога про визнання недійсними договору про придбання акцій від 20 грудня 2016 року та договору купівлі-продажу акцій від 21 грудня 2016 року, за яким Держава Україна в особі Міністерства фінансів України придбала 100 % акцій AT КБ «Приватбанк» за 1 гривню.

Господарський суд міста Києва провадження у справі закрив з огляду на те, що спосіб захисту, обраний позивачем, не відповідає визначеним законодавством способам захисту прав акціонерів неплатоспроможного банку. Північний апеляційний господарський суд скасував ухвалу про закриття провадження і направив справу для розгляду до суду першої інстанції. Не погоджуючись із висновками апеляційного суду, КМУ та АТ КБ «Приватбанк» звернулися з касаційними скаргами, у яких просили постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а ухвалу місцевого суду залишити в силі.

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду передав справу на розгляд Великої Палати ВС для вирішення виключної правової проблеми стосовно поширення дії Закону України від 13 травня 2020 року № 590-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення механізмів регулювання банківської діяльності» на правовідносини в цій справі.

15 лютого 2023 року за результатами розгляду справи Велика Палата ВС касаційні скарги АТ КБ «Приватбанк» та КМУ задовольнила, постанову Північного апеляційного господарського суду скасувала й залишила в силі ухвалу Господарського суду міста Києва, якою провадження у справі закрито.

“Вітаємо рішення Верховного Суду, який визнав правомірним застосування в цій справі норм Закону № 590-ІХ. Таке рішення не тільки поставило крапку в цій справі. Воно дасть змогу вирішити понад 40 ініційованих іншими пов’язаними з ПриватБанком особами подібних спорів та унеможливить повернення акцій державного банку колишнім власникам. Адже відповідно до цього закону провадження в таких справах підлягають закриттю. Єдиним можливим способом захисту прав колишніх учасників банку в разі їх порушення є відшкодування завданої шкоди в грошовій формі”, – прокоментував рішення ВП ВС Голова НБУ Андрій Пишний.

Він також нагадав, що відповідно до статті 41 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” після укладення договору купівлі-продажу акцій неплатоспроможного банку та їхньої передачі інвестору держава як інвестор не може бути позбавлена права власності на придбані нею акції банку та такі акції не можуть бути витребувані на користь попереднього власника.