Верховний Суд визнав правомірною відмову ЦВК зареєструвати Петра Симоненка кандидатом в Президенти

Якщо кандидата на пост Президента України висунуто партією, статут, найменування та символіка якої не відповідають вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», це обумовлює відмову йому в реєстрації відповідно до Закону України «Про вибори Президента України».

Про це зазначено в рішенні Верховного Суду в результаті розгляду в апеляційному порядку справи за позовом Петра Симоненка та Комуністичної партії України до Центральної виборчої комісії.

Позивачі просили визнати протиправною та скасувати постанову ЦВК про відмову в реєстрації кандидата на пост Президента України, висунутого КПУ, на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, зобов’язати повторно розглянути документи і зареєструвати позивача кандидатом на цей пост.

Суд першої інстанції в задоволенні позовних вимог відмовив. Верховний Суд погодився з цим рішенням, зважаючи на таке.

Полiтичнi партiї, обласнi, мiськi, районнi органiзацiї або iншi структурні утворення, передбаченi статутом полiтичної партiї, щодо яких вказаним центральним органом виконавчої влади прийнято рiшення про невiдповiднiсть їх дiяльностi найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (Закон № 317-VІІІ), не можуть бути суб’єктом виборчого процесу (ч. 5 ст. 3).

Міністерство юстиції України надіслало до Центральної виборчої комісії наказ від 23 липня 2015 року № 1312/5, яким визнано, що статут, найменування та символіка КПУ не відповідають положенням Закону № 317-VІІІ. Цей наказ є чинним, отже, у ЦВК не було правових підстав не враховувати його.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду вважає правильним висновок суду першої інстанції  про те, що постановою ЦВК позивачу правомірно відмовлено в реєстрації кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 52 Закону України «Про вибори Президента України».