Верховний Суд: законопроект № 1008 загрожує доступу громадян до правосуддя

Пленум Верховного Суду зробив висновок щодо законопроекту № 1008 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування», який прийнятий за основу 12 вересня 2019 року.

На думку ВС, цей законопроект створює істотні ризики для незалежності судової влади та може знівелювати досягнення реформи правосуддя 2014–2018 років у частині посилення незалежності та деполітизації судової влади.

Прийняття законопроекту у другому читанні потрібно відтермінувати для врахування всіх зауважень і пропозицій, вважає ВС, адже положення законопроекту № 1008 не пройшли попереднього обговорення ані з представниками професійної спільноти та громадянського суспільства, ані з представниками міжнародних партнерів України.

Пленум ВС зазначив, що положення щодо скорочення максимальної кількості суддів Верховного Суду до 100 осіб, повторного добору суддів та зменшення суддівської винагороди суперечать стандартам Ради Європи та міжнародним зобов’язанням України.

Окремо Пленум ВС висловив застереження щодо положень законопроекту, які передбачають можливість відкриття дисциплінарного провадження стосовно судді на підставі анонімного звернення, вказавши на те, що такий порядок може використовуватися як інструмент тиску на суддів.

Водночас Пленум ВС підтримав ініціативу вирівнювання зарплат суддів першої та апеляційної інстанцій незалежно від того, чи завершилося щодо них кваліфікаційне оцінювання.