Відновлення та «зелена» трансформація енергосистеми: законопроект прийнято за основу

Верховна Рада прийняла за основу законопроект № 9011-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та зеленої трансформації енергетичної системи України».

Законопроект спрямований на розвиток малої розподіленої генерації, зокрема на стороні споживача, подальшого розвитку «зеленої» генерації на ринкових та конкурентних засадах з урахуванням кращих світових практик.

Зокрема, пропонується запровадження дієвого механізму видачі, використання та припинення дії гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. Це дозволить розширити можливості виробників для реалізації електроенергії, а також підвищить економічну привабливість для нових проєктів ВДЕ.

Удосконалюється модель проведення аукціонів з розподілу квот підтримки виробників з ВДЕ за європейською моделлю контрактів на різницю.

Надається право виробникам за «зеленим» тарифом виходити з балансуючої групи гарантованого покупця та продавати електричну енергію на ринку, отримуючи компенсацію.

Надається право експорту «зеленої» електроенергії як ВДЕ виробникам, так і гарантованому покупцю.

Уводиться поняття активного споживача (прос’юмера), який матиме право на встановлення генерувальних установок з ВДЕ та установок зберігання енергії для покриття власного споживання і продажу надлишків виробленої електроенергії за моделлю Net Billing. Між таким споживачем та електропостачальником укладатиметься договір самовиробництва, згідно з яким постачальник на ринкових засадах (на погодинній основі) викуповуватиме надлишки генерації, зараховуватиме кошти на особовий рахунок споживача і автоматично здійснюватиме ними оплату спожитої прос’юмером з мережі електричної енергії за ціною постачання.

Визначається новий учасник ринку – «агрегатор», надаються можливості приєднання генерувальних установок третіх осіб до внутрішніх мереж активного споживача.

Також передбачено можливість завершення будівництва та введення в експлуатацію до кінця 2023 року об’єктів, що планують виробляти електричну енергію за «зеленим» тарифом з енергії вітру.

Законопроект імплементує численні положення європейського законодавства, що вкрай важливо в умовах інтенсивної роботи держави щодо інтеграції України до ЄС.

Очікується, що ухвалення Закону сприятиме розвитку відновлюваної електроенергетики на конкурентних засадах та створить передумови для більш глибокої інтеграції «зеленої» генерації в енергосистему та ринок електроенергії.