Відповідальність у сфері донорства крові планується посилити

В рамках євроінтеграційних зобов’язань урядом розроблено законопроект № 9257 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення  відповідальності за порушення законодавства у сфері донорства крові та компонентів крові».

Пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та встановити, що:

  • порушення вимог щодо технологічного процесу заготівлі, тестування, переробки та зберігання донорської крові та компонентів крові тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб субʼєктів системи крові або закладів охорони здоровʼя, що надають послуги з трансфузії крові та/або компонентів крові, 1000 – 2000 НМДГ;
  • розподіл та реалізація донорської крові та компонентів крові, призначених для трансфузій, посадовими особами субʼєктів системи крові не уповноваженим закладами охорони здоровʼя, тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб субʼєктів системи крові 100 – 300 НМДГ.

Законодавче врегулювання питання має забезпечити дотриманням усіх необхідних вимог для збереження біологічних властивостей донорської крові та компонентів крові і здійснення цього процесу виключно уповноваженими на це особами суб’єктів системи крові та закладів охорони здоровʼя.

Також пропонуються зміни до Кримінального кодексу України – збільшення штрафів у випадку насильницького донорства з 50 НМДГ до 1000 – 2000 НМДГ.

Забезпечення якості донорської крові та компонентів крові під час надання послуг з переливання (трансфузії) є необхідною умовою збереження здоров’я і життя пацієнтів (реципієнтів), яким вони переливаються. Наразі в українському законодавстві відповідальність за порушення вимог щодо заготівлі, переробки, тестування, зберігання, розподілу та реалізації донорської крові  має загальний характер, без чітких підстав та умов притягнення до неї.