Відріжуть газ? У соцмережах шириться фейк начебто про відключення споживачів через борги

«Усім повідрізають світло та газ» – із приблизно такими заголовками в соцмережах нині шириться інформація нібито про відключення споживачів, які мають навіть незначну заборгованість.

При цьому псевдоексперти чи блогери посилаються начебто на рішення уряду, яке нібито дозволяє «відрізати газ» попри мораторій на припинення надання житлово-комунальних послуг під час воєнного стану. Але така інформація є неправдивою та провокативною.

ГазПравда закликає не реагувати на подібні фейки та маніпуляції.

Станом на сьогодні мораторій на припинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або сплати не в повному обсязі є діючим. Також залишається чинною заборона на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на борги за комірне. Жодних обмежень чи винятків із згаданих норм до скасування воєнного стану в країні державою не передбачено.

Окрім того, з 27 квітня поточного року уряд поширив дію мораторію на припинення надання житлово-комунальних послуг і на певних юридичних осіб, що заборгували за комірне. Мораторій стосується власників житлових приміщень, які стали прихистком для внутрішньо переміщених осіб, та не отримують компенсацію від держави за спожиті комунальні послуги внутрішньо переміщеними особами.

Однак, вкотре нагадаємо про необхідність сплачувати за спожиті енергоресурси.

По-перше, це є вагомою підтримкою для житлово-комунального сектору, працівники якого попри війну намагаються зберегти українцям комунальні блага цивілізації.

По-друге, надавачі послуг мають право на стягнення накопичених боргів їх абонентів у судовому порядку. Виняток становлять лише боржники, які мають статус внутрішньо переміщених осіб та надали у паперовому або електронному вигляді надавачам житлово-комунальних послуг відповідну довідку про присвоєння ним такого статусу або інші документи, що підтверджують їх відсутність у житлі, де вони мешкали та вимушено покинули. Зауважуємо, що даний виняток стосується лише боргів ВПО, утворених після 24 лютого 2022 року за комірне житлових приміщень, розташованих на території, де ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованій ворогом. Перелік таких територій затверджено відповідним наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Також законодавством заборонено вчиняти виконавчі дії зі стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-комунальні послуги в територіальних громадах, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають чи перебували у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, або якщо стягнення за житлово-комунальні послуги здійснюється щодо нерухомого майна, яке є місцем постійного проживання такої фізичної особи і було знищено або пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій.

Якщо суд ухвалить рішення про примусове стягнення заборгованості за комірне щодо громадян, на яких не розповсюджуються зазначені вище обмеження щодо вчинення таких дій, то:

  • Сума боргу зросте за рахунок покладення на боржника зобов’язань по компенсації судових витрат та виконавчого збору.
  • Може бути накладений арешт на рахунки боржника та його майно. Так, 8 травня 2023 року набув чинності закон, який дозволяє арешт рахунків громадян України на суму меншу ніж 100 тис. грн.
  • У разі ухилення боржника від виконання покладених на нього зобов’язань, на нього може бути додатково накладено тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України.

Після завершення війни на суму боргу можуть бути нараховані неустойка, у вигляді штрафу та пені, річні проценти та інфляційні нарахування, що збільшить саме тіло боргу в рази.

На сьогодні в умовах військового стану ГазПравді не відомі випадки звернення до суду надавачів комунальних послуг на злісних боржників та порушення проти них виконавчого провадження.

Однак не варто зловживати поступливістю останніх. У разі скрутного матеріального стану, що унеможливлює своєчасну оплату за комірне та призводить до накопичення значних боргів, радимо звернутись до надавачів комунальних послуг із заявою про їх реструктуризацію. Це допоможе розтермінувати сплату накопичених за опалювальний сезон боргів.

У разі документального підтвердження неплатоспроможності громадяни України можуть оформити безповоротну адресну державну соціальну допомогу на оплату житлово-комунальних послуг – субсидію.