Відсутність бюджетного фінансування не звільняє від відповідальності за порушення зобов’язання

Касаційний господарський суд Верховного Суду прийняв постанову від 07.11.2019 у справі № 916/1345/18 щодо зв’язку бюджетного фінансування та необхідності дотримання зобов’язань.

Так, спершу Господарський суд Одеської області рішенням у справі № 916/1345/18, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду, позов ТОВ «АРТ ПРОЕКТ-2010» до Управління дорожнього господарства Одеської міської ради задовольнив частково: постановив стягнути з відповідача на користь позивача 15 170 000 грн боргу, в решті позову відмовив.

Судові рішення мотивовані доведенням належними та допустимими доказами факту виконання позивачем робіт за договором про закупівлю робіт за державні кошти на суму 15 170 000 грн. При цьому заперечення відповідача щодо відсутності бюджетного фінансування суди попередніх інстанцій відхилили, оскільки наявність або відсутність фінансування сторони договору не спростовує його зобов’язань щодо виконання цього договору.

Залишаючи без змін оскаржувані судові рішення, КГС ВС погодився із правомірними висновками місцевого господарського суду та суду апеляційної інстанції про стягнення з відповідача на користь позивача 15 170 000 грн боргу за виконані позивачем підрядні роботи.

Крім того, застосувавши відповідно до положень ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» практику Суду як джерело права, суд касаційної інстанції відхилив посилання скаржника на відсутність бюджетних коштів та зауважив, що ЄСПЛ у рішеннях від 18 жовтня 2005 року у справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» та від 30 листопада 2004 року у справі «Бакалов проти України» зазначив, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов’язання.