Відсутність коштів не вважається форс-мажором

Сама лише наявність події форс-мажору автоматично не звільняє від відповідальності сторону, що посилається на неї, роз’яснили у ТППУ. Стороні, яка посилається на форс-мажор, необхідно довести, що вона не могла уникнути наслідків події форс-мажору, на яку вона посилається.

Відповідно до законодавства України та міжнародної практики до  форс-мажору не відносяться: відсутність необхідних коштів або відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов’язань; недодержання своїх обов’язків контрагентом боржником.

Тому не буде вважатися форс-мажором відсутність коштів, наслідком якої є неможливість виконання кредитних,  лізингових, орендних зобов’язань.

У такому випадку ТПП України  рекомендує, посилаючись на форс-мажорні обставини, звертатися до банків, Державної фіскальної служби та інших організацій, перед якими ви не можете виконувати фінансові операції в зв’язку з відсутністю коштів.

За практикою засвідчення форс-мажорних обставин сторона не може посилатися на форс-мажорні обставини, які існували на момент укладання договору та які можна було передбачити.