Впізнання особи може проводитися за фотографіями

Законодавством не передбачено жодних імперативних вимог щодо пред’явлення для впізнання виключно безпосередньо самої особи, а не її фотознімків. Так само не передбачено й обов’язковості обґрунтування слідчим необхідності проведення впізнання саме за фотознімками.

Про це йдеться у постанові ККС ВС у справі № 742/2200/19. Залишено без задоволення касаційні скарги особи, засудженої за грабіж, та її захисника. Сторона захисту, зокрема, стверджувала про недопустимість даних протоколу пред’явлення особи для впізнання за фотознімками, а також те, що слідчий належним чином не аргументував проведення пред’явлення особи для впізнання саме за фотознімками.

ККС ВС визнав ці доводи необґрунтованими з огляду на таке.

Порядок пред’явлення особи для впізнання передбачено у ст. 228 КПК. Згідно із ч. 6 ст. 228 КПК за необхідності впізнання може проводитися за фотознімками, матеріалами відеозапису з додержанням вимог, зазначених у частинах 1 і 2 цієї статті. Проведення впізнання за фотознімками/відеозаписом виключає можливість у подальшому пред’явлення особи для впізнання.

Отже, суди обох інстанцій обґрунтовано визнали фактичні дані, отримані за результатами проведення впізнання особи за фотознімками, допустимими доказами у справі.