ВРП затвердила консультативний висновок щодо законопроекту про дисциплінарну відповідальність суддів та роботу служби дисциплінарних інспекторів

Вища рада правосуддя затвердила консультативний висновок щодо проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення розгляду справ стосовно дисциплінарної відповідальності суддів та забезпечення роботи Служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» (№ 9261).

Законопроєкт розроблений для забезпечення відновлення розгляду справ щодо дисциплінарної відповідальності суддів, а також забезпечення функціонування та початку роботи служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя.

ВРП поділяє позицію законодавця щодо необхідності якнайшвидшого відновлення дисциплінарної функції Ради та відзначає, що реалізація законопроєкту дасть змогу відновити розгляд справ щодо дисциплінарної відповідальності суддів та забезпечити початок роботи і функціонування Служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя.

«В умовах підвищеної уваги суспільства до формування Служби дисциплінарних інспекторів, ВРП підтримує відкритість проведення конкурсних процедур. Усі повинні розуміти, що майбутній дисциплінарний інспектор має відповідати критеріям професійної етики та доброчесності», – зазначила член ВРП Оксана Блажівська під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.

Вона також зазначила, що у консультативному висновку, який відразу після прийняття був надісланий до Парламенту, Рада підтримала новації законодавця, адже це дозволить відновити виконання дисциплінарної функції та частково зменшити кількість дисциплінарних скарг ще до початку роботи Служби дисциплінарних інспекторів.

Водночас у рішенні ВРП наголошено на деяких пропозиціях та зауваженнях.

Так, ВРП підтримує пропозиції законодавця, зокрема, щодо можливості проведення, в разі необхідності, конкурсу на зайняття певних посад в умовах воєнного стану, спрощення кваліфікаційних вимог до дисциплінарного інспектора, необхідності подання кандидатами на посади дисциплінарних інспекторів декларацій та проходження ними відповідних перевірок у період воєнного стану з метою запобігання виникненню сумнівів у їхній доброчесності, віднесення посади дисциплінарного інспектора до вищої категорії посад державної служби, що частково нівелює певні корупційні ризики, пов’язані зі здійсненням дисциплінарними інспекторами своїх повноважень, а також підстав та процедури повернення дисциплінарної скарги.

Водночас, Вища рада правосуддя пропонує визначити на законодавчому рівні, що початком функціонування Служби є відповідне рішення Вищої ради правосуддя, ухвалене Вищою радою правосуддя згідно із Законом України
«Про Вищу раду правосуддя» та її Регламентом, затвердженим відповідним рішенням Ради зі змінами.

Також законопроєктом пропонується врегулювати випадки, коли під час розгляду матеріалів інспектора Дисциплінарна палата може повернути їх на доопрацювання, передбачивши можливість направлення таких матеріалів на доопрацювання із чітким строком виконання.

Передбачений запобіжник, відповідно до якого рішення про відмову у відкритті дисциплінарної справи на вимогу члена Дисциплінарної палати, який не згодний з таким рішенням, або на вимогу дисциплінарного інспектора ВРП – доповідача передається на затвердження до ВРП у пленарному складі.

Нагадаємо, після зміни законодавства Вища рада правосуддя та її дисциплінарні органи вже майже два роки позбавлені можливості здійснювати процедури дисциплінарних проваджень стосовно суддів, а також розглядати скарги на рішення у дисциплінарних справах.

Відео трансляції засідання ВРП, під час якого розглядали вказаний консультативний висновок, за посиланням: https://bit.ly/458vObH

Вища рада правосуддя