ВС роз’яснив нюанси аграрної розписки та її взаємозв’язку з договорами

Постановою Верховного Суду від 13.09.2022 (справа № 924/1129/21) залишено без змін постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 05.07.2022 у справі № 924/1129/21, якою рішення Господарського суду Вінницької області від 11.02.2022 щодо визнання недійсною фінансової аграрної розписки – скасовано, в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Єдиною підставою заявлених у справі №924/1129/21 позовних вимог позивач визначив невідповідність спірної аграрної розписки вимогам статті 1 Закону України «Про аграрні розписки» в частині суми 2 574 053, 90 грн зазначаючи про те, що відповідач у цій частині боргу не набув статусу кредитора з огляду на статус спірних коштів як штрафних санкцій, що свідчить про відсутність цього боргу за договорами поставки.

В даній справі апеляційний суд, встановив факт укладення між сторонами договорів поставки від 01.01.2018 та від 01.01.2019 та здійснення відповідачем поставки товарів на виконання зобов’язань за вказаними договорами, а спірна аграрна розписка була видана позивачем, як боржником, на виконання ним зобов`язання в рамках договорів від 01.01.2018 та від 01.01.2019.

Отже, апеляційним судом встановлено наявність зобов’язальних відносин між сторонами спору, зокрема виконання відповідачем зустрічного зобов’язання з постачання товарів позивачу, що підтверджує наявність у відповідача статусу кредитора за аграрною розпискою згідно з критеріями, встановленими пунктом 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про аграрні розписки».

Натомість сума зобов`язання за фінансовою аграрною розпискою визначається у відповідності до ст. 5 Закону України «Про аграрні розписки», з якої вбачається, що фінансова аграрна розписка встановлює безумовне грошове зобов`язання боржника сплатити грошову суму, розмір якої визначається за погодженою боржником і кредитором формулою з урахуванням цін на сільськогосподарську продукцію у визначеній кількості та якості.

Так, сума безумовного зобов’язання 17 097 255 грн була визначена самим позивачем під час видачі ним, як боржником за договорами поставки, аграрної розписки за погодженою з кредитором формулою, що презюмує обізнаність боржника не лише з обсягом зобов`язань, а й з їх безумовністю та безспірністю.

При цьому, спірна аграрна розписка не передбачає розмежування безумовного грошового зобов`язання боржника на основне зобов`язання за договором поставки та штрафні санкції, а визначає лише загальну суму основного зобов`язання у розмірі 17 097 255 грн, розрахованого за формулою, яка включає в себе показники загальної кількості врожаю, площі посіву, очікуваної врожайності, розрахункової ціни за тону зерна. Отже, склад безумовного грошового зобов’язання боржника не впливає на юридичну силу аграрної розписки і зобов`язання боржника щодо виконання її умов.

Оскільки суд апеляційної інстанції не встановив обставин недодержання сторонами вимог законодавства на момент видачі спірної аграрної розписки, правові підстави для визнання аграрної розписки недійсною відповідно до статей 203, 215 ЦК України відсутні.