Вступив в силу закон, що посилює відповідальність за несплату аліментів та спрощує вивіз дітей за кордон

28 серпня вступив в силу Закон України № 2475-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання».

Закон посилює відповідальність за несплату аліментів, передбачає нові правила вивозу дітей віком до 16 років  за кордон без згоди другого з батьків та низку інших змін.

Встановлено, що рекомендований розмір аліментів на одну дитину дорівнює прожитковому мінімуму для відповідного віку і може бути присуджений судом в разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів. При цьому суд не обмежується розміром доходу, якщо витрати батька перевищують цей заробіток і він не підтвердило джерело походження коштів.

Згідно Закону, тому з батьків, який повинен сплачувати аліменти, не робить цього протягом 6 місяців (або 3 місяців, якщо дитина має інвалідність чи низку вказаних хвороб), загрожує покарання у вигляді суспільно корисних робіт на термін від 120 до 240 годин. За повторне порушення доведеться відпрацювати від 240 до 360 годин. А за ухилення особи від виконання цього стягнення передбачено арешт на 10 діб. Батьки, які не бажають забезпечити неповнолітніх дітей, отримають попередження або заплатять штраф в розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за ті ж дії, вчинені повторно протягом року – від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів. Окрім КпАП, зміни вносяться і до Кримінального кодексу – за злісне ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 2 років.

Якщо ж той з батьків, з яким проживає дитина, заборонятиме їй спілкуватися з окремо проживаючим батьком, – доведеться заплатити штраф в розмірі від 100 до 150 неоподатковуваних мінімумів, а за повторне протягом року порушення – від 150 до 300 неоподатковуваних мінімумів. Таким порушникам можуть заборонити залишати країну і обмежити в праві управління транспортним засобом – до виконання рішення в повному обсязі.

Важливою зміною є те, що відтепер дитину можна вивезти на місяць за кордон без дозволу батька, що проживає окремо. Для цього необхідно мати рішення суду або органу опіки і піклування, в якому визначено місце проживання дитини – таке рішення слід буде показати прикордонникам при виїзді. За вивезення дитини з України без дозволу більше ніж на місяць батьки заплатять штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів.

Також боржники по аліментах не зможуть зняти з обліку або перереєструвати (а значить, продати) автомобіль чи інший транспортний засіб.