Вимоги до діяльності страхових посередників будуть оновлені

НБУ оприлюднив до громадського обговорення оновлені вимоги до регулювання посередницької діяльності у сфері страхування та перестрахування.

Нагадаємо, що новий Закон України “Про страхування” передбачає запровадження нових підходів до регулювання  діяльності страхових посередників. Цей процес відбуватиметься у 2 етапи:

  1. з 1 січня 2024 року – наберуть чинності положення, які в цілому відповідають існуючому підходу до регулювання з окремими уточненнями, мета яких – підготувати ринок до виконання нових вимог, наближених до європейської практики;
  2. з 1 січня 2025 року – концептуальне оновлення підходів до регулювання посередницької діяльності у сфері страхування відповідно до вимог Директиви 2016/97/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 20 січня 2016 року про реалізацію страхових продуктів. Серед ключових новацій – запровадження регулювання, реєстрації та підвищення вимог до кваліфікації і навчання всіх категорій страхових посередників, у тому числі страхових агентів та працівників страховка, які реалізують страхові продукти.

Також суттєво будуть змінені підходи щодо обсягу та необхідності розкриття страховими посередниками інформації клієнтам під час укладання договорів страхування.

Наразі з метою забезпечення реалізації першого етапу оновлення регулювання посередницької діяльності у сфері страхування Нацбанк пропонує для громадського обговорення проєкт відповідного нормативно-правового акта, яким пропонується:

  • поширити регулювання НБУ щодо провадження діяльності страхового агента на ФОП (на сьогодні діяльність страхових агентів регулюється актом КМУ);
  • розширити можливості для представництв брокерів-нерезидентів здійснювати зарахування та перерахування страхових (перестрахових) премій головному офісу брокера-нерезидента;
  • надати право Нацбанку виключати з Державного реєстру страхових та перестрахових брокерів осіб, пов’язаних з країною-агресором;
  • визначити фіксовані строки подання брокерами до Національного банку  опитувальника та документів, що підтверджують приведення брокерами своєї діяльності у відповідність до вимог Положення про реєстрацію страхових та перестрахових брокерів та умови провадження посередницької діяльності у сфері страхування.

Ознайомитися з матеріалами для обговорення можна за посиланнями: проєкт постанови НБУ; аналіз регуляторного впливу проєкту постанови; порівняльна таблиця.

Передбачається, що проєкт постанови після її прийняття діятиме до 01 січня 2025 року – дати введення в дію розділу XII “Реалізація страхових та перестрахових продуктів” нового Закону України “Про страхування”.

Національний банк прийматиме зауваження та пропозиції до проєкту змін до 08 липня 2023 року на електронну адресу: [email protected] або на поштову адресу: вул. Інститутська, 9, м. Київ-8, 01601